3.3 Kupongordning och användning
3.3.1 Den biljett du har köpt gäller endast för den transport som framgår av biljetten, från avreseorten via eventuella avtalade uppehåll till det slutliga resmålet. Det pris du har betalat är baserat på vår tariff och gäller för den transport som framgår av biljetten. Det utgör en nödvändig och väsentlig del av vårt avtal med dig. Biljetten kommer inte att godkännas och den förlorar sin giltighet om alla kupongerna inte används i den ordning som anges på biljetten.
Artikel 3.3.1 gäller inte för biljetter som köps för flygningar som genomförs av SAS om biljetten utfärdas på ett SK/117-dokument och flygningen påbörjas i Europa med användning av SAS OneWay konceptpriser inom Europa. Om alla flygkupongerna för utresan är helt outnyttjade kan flygkupongerna för inresan användas.
3.3.3 Om du ändrar din transport utan vårt samtycke kommer vi att beräkna rätt pris för din faktiska resa. Du måste betala mellanskillnaden mellan det pris du har betalat och totalpriset för din ändrade transport. Vi kommer att återbetala mellanskillnaden om det nya priset är lägre, men annars har dina outnyttjade kuponger inget värde.