Senaste nytt

SAS Eurobonus Lifetime Diamond!

Jag föreslog till den enda Amex ansvariga på plats igår, Ge möjligheten för Amex Elite kunder att välja, 6% nivåpoäng på spend eller 10-12% extra poäng på dom redan 20% man får idag med kortet.
Ett kreativt förslag -om det sedan är sådana poäng eller något annat, men något man kan välja istället för status poängen. Risken är väl att Amex hellre vill få över de kinderna mot platinum istället -men då får de ju hitta ett voucher system där
 
Jag föreslog till den enda Amex ansvariga på plats igår, Ge möjligheten för Amex Elite kunder att välja, 6% nivåpoäng på spend eller 10-12% extra poäng på dom redan 20% man får idag med kortet.

Får hoppas det tas vidare.
Hörde snack om att Amex Norden-chef var på plats, han kom förbi och snackade med några i vårt bordssällskap.
Eller var det mer vanlig dödligt Amex-anställd?
 
Amex hellre vill få över de kinderna mot platinum istället -men då får de ju hitta ett voucher system där
Amex Platinum med något liknande en 2-4-1, som kan användas på alla (eller åtminstone flera) olika program, inte bara Eurobonus utan även de Avios-baserade t.ex... säkert för mycket att drömma om, men OM Amex lyckas förhandla till sig något sådant har de en killer product i så fall.

Det behöver inte nödvändigtvis funka likadant som Elite-2-4-1, kanske kunde vara så att man en gång per år får en "boostad" växelkurs vid växling till annat program t.ex.
 
Jag håller inte alls med om att LTG ska få 45t statuspoäng per år. Det skulle betyda att man som LTG har en genväg till diamantkort. "Belöningen" som LTG har man ju redan fått då man slipper flyga in guld varje år. Däremot skulle det vara fint med någon mindre belöning vid vissa nivåer, som motiverar att samla nivåpoäng.
 
[tounge-in-cheek]
Jag tycker att LTD borde få tillgodoräkna sig hälften av den spend som krävs för Pandion, årligen.
Detta för att hålla uppe motivationen att fortsätta flyga sas. De borde ha något extra för allt slit.
[\tounge-in-cheek]
 
Toppen