Vadå slava för SAS? Är det någon på detta forum som upplevt cabin crew eller piloter slava på SK? Vi pratar om mycket erfarna anställda som gär ett fantasiktskt jobb!
Nu är det så att SAS genom åren har gjort dåliga affärer och och dessutom faktiskt gått med på FÖR bra avtal gentemot resterande i branchen.
Vi måste inse att det är åt h..sike att uppleva att den pension man blivit lovad faktiskt inte kommer att kunna betals ut. Det ÄR bedrövligt! Men å andra sidan så är det inte heller rimligt, Häng gärna forna beslutshavare men för guds skull tänk logiskt vad är alternativet?
Det var för bra för att vara sant, så är det. Personal ska vara förbannade inget snack om saken. Men man måste också se till verkligheten.
Ingen här missunnar personal att få ut en god lön samt utlovad pension. Men nu är verklighetan i kapp och alternativet är verkligen inte bättre än vad som nuvarande VD och styrelse kan erbjuda, det är den bistra sanningen. I ärlighetens namn så är inte budet som ligger sämre än vad marknaden i övrig erbjuder.
Mitt hjärta bultar för SAS, jag lider med de som faktiskt kommer att få det sämre!! Men låt för gud skull inte facken döda det här för då för alternativet är sämre hur vi än vrider och vänder på det.