Palazzi
Medlem
Det vete tusan med tanka på att LKAB varslar 400 personer idag (även om det givetvis rör malmindustrin i första hand)![]()
Tråkigt
Det vete tusan med tanka på att LKAB varslar 400 personer idag (även om det givetvis rör malmindustrin i första hand)![]()
Östtyskland och växla svart, eller är jag ute 30 år försent? Snart har vi väl samma ekonomi som dom hade![]()
Nja.. Om man tittar på CHF, som idag kostar 7:17 SEK så kostade den för ett år sedan 7:00. 3 år sedan 6:88 och för 10 år sedan 5:83.
Paritet med SGD nu. Galet.Australien arbetar aktivt på att försöka sänka valutakursen. Räntesänkning nyligen, misstroendevotum mot Premiärministern, som dock klarade sig och den högsta arbetslösheten på länge. Så mot US dollarn är vi riktigt svaga, men den svenska kronan verkar hänga med neråt så inga dramatiska skillnader där.
Någon som har en idé om när dollarn kommer att gå ner på sin vanliga nivå? Och vad beror den starka dollarn på.
6-7kr är väl den kurs som dollarn i snitt har legat på under de senaste åren.Vad är den vanliga nivån enligt dig? Varför är förra årets, men inte årets, kurs den "vanliga"?
6-7kr är väl den kurs som dollarn i snitt har legat på under de senaste åren.
Vad är den vanliga nivån enligt dig? Varför är förra årets, men inte årets, kurs den "vanliga"?