Första året är det inte jättemycket att fundera på. 10 000 poäng + 5 extra per 100kr för 1500kr. Break even jämfört med att skaffa World är 30 000kr (baserat på kostnaden för att "köpa" poängen med sitt Amex Premium för mellanskillnaden mellan halva årsavgiften för World och årsavgiften för Premium).
Skaffa först vanliga kortet och så snart du fått de första 3 000 poäng så byter du till Premium, får tillbaka mellanskillnaden i årsavgift och nya poäng. Jag har inte räknat exakt på det men det skjuter break even lite lägre.
År 2 är det snarare en fråga om hur mycket du värdesätter statuspoängen, förvisso. Men då kan man å andra sidan byta ner sig till World. Alternativt om man har en bättre hälft med på tåget byta till att de tecknar kortet. Extrakort gör även beräkningen ännu mer lukrativ för Premium.