Senaste nytt

Plötsligt händer det...Uppgradering!

Flygbolag: SAS
Rutt: FCO-ARN
Ursprungskabin: SAS Go
Uppgraderad kabin: SAS Plus
Antal passagerare: 2
När: Aug 2016
Status hos något flygbolags bonusprogram: Ingen status hos SAS. Dock var flyget fullbokat och vi hade förbetalat för att sitta vid nödutgångarna. Extra bra benutrymme ersattes mot bra benutrymme tillsammans med gratis mat och vin ;-)
 
Flygbolag: Turkish Airlines
Rutt: IST-HEL
Ursprungskabin: Economy
Uppgraderad kabin: Business
Antal passagerare: 3
När: Aug 2016
Bokningsklass: Q
Status:
O6*G, EBG och EBS

Vi var 5 personer på samma biljett, tre op-ups dock flyget lyfte med 2 lediga C platser och det blev Economy för de två statuslösa.
 
Last edited:
Uppgraderad från World Traveller Plus till Club World på BA183 imorgon mellan Heathrow och JFK. Såg det i Manage my booking idag redan innan online-incheckningen öppnade. Är Gold i BAEC men även min kollega, bokad på separat bokningsnummer och Bronze blev uppflyttad. De erbjöd uppgradering för £473 online och i appen redan när jag bokade men jag nappade inte på det. Tänker att det kanske tyder på att de är överbokade i WTP och eller World Traveller när de pushar för cash upgrades.
 
Capture.PNG


Och hur i hela friden tolkar jag det här mejlet som kom efter sms:et? SAS IT som har slagit till igen kanske. Är vi uppgraderade eller är vi inte???
 
Toppen