Longhaul: SAS Plus vs. Norwegian Premium

marcus-eriksson

New member
Har två ToR långhaulresor på gång i närtid och det står och väger mellan Norwegian Premium och SAS Plus. I runda slängar kostar de förstnämnda biljetterna 8tkr (Norwegian Premium) och de sistnämnda 10tkr (SAS Plus).



Jag är medveten om fördelarna med SAS Plus vad gäller bättre service, Eurobonus, lounge etc.



Jag undrar ifall det finns någon här på BC.se med erfarenhet från såväl SAS Plus som Norwegian Premium som kan hjälpa mig att välja rätt. Vad talar för/mot respektive? Bäst hårdvara, bäst sömn, bäst mat (mest dryck?) etc. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Marcus Eriksson skrev:Nej, inget möte vid ankomst men förseningar är ju klart negativt iaf. Norwegian?Klicka för att utvidga...
Det behöver ju inte vara förseningar men om och när det händer är det stökigare om du väljer Norwegian. Det är ju helt enkelt så att detta bolag inte bokar om dig till annat bolag utan du får finna dig i att vänta på nästa avgång.



Kvaliteten kan säkert någon annan bättre, har aldrig flugit SAS Plus eller Norwegian Premium.
 
Förseningarna är väl på samma nivå hos både SAS/Norwegian nu för tiden? Dvs ovanliga. Men när något väl händer så är väl SAS ofta smidigare med ombokning. Norwegian bokar ju endast om till sina egna flighter eller löser det genom att hyra in plan.



Har man inget viktigt så sätt så skulle jag inte låta förseningsaspekten spela in i valet iaf.
 
SAS ger ju förutom fördelarna du själv och andra nämner också en möjlighet att uppgradera till business. Personalens servicenivå kan alltid diskuteras, men för egen del föredrar jag nordisk service framför ett internationellt hopkok.
 
Om man bortser från poäng, lounge, fast track osv så tycker jag att man har en bättre comfort i Dreamlinern hos Norwegian.
 
Vart ska du flyga? Bolagen använder sig väl också av olika flygplatser i vissa städer. New York samt San Francisco om jag inte minns fel. Ingen jättesak kanske men värt att tänka på.
 
Säg hypotetiskt att Norwegian har ca 90% beläggning genomsnitt på sina flygningar.

De bokar om passagerare endast till sina flygningar.



Om ett plan blev inställt så tar det genomsnit 9 flygningar att transportera passagerarna från inställda fligten.



Kalkyl:

T ex ett plan som har 300 stolar.

300 x 90% = 270



Andra flygningar har också genomsnitt 90% beläggning så man kan transportera endast 30 passagerare från inställda flighten.



270 passagerare / 30 = 9 gånger.
​Om det finns flera flygningar till destinationen, finns det chans att du kommer iväg/hem snabbt. Men om inte, kan det ta flera dagar innan du når till destinationen/avreseorten.
 
Tack för synpunkter. Jo, vid ett inställt plan så får vi nog köpa nya biljetter på annat bolag. Det är ju företaget som betalar vilket innebär att det mest blir surt för dem.



Har Norwegian bättre stolar och komfort alltså?
 
Jag tycker att detta är en no-brainer. Bör rimligtvis inte vara någon större kvalitetsskillnad i luften. Allt övrigt vinner SAS på. Så om det inte är en prisfråga (du skrev ju att det var ett par tusen i mellanskillnad) skulle jag inte ens överväga Norwegian Premium.
 
Marcus Eriksson skrev:Tack för synpunkter. Jo, vid ett inställt plan så får vi nog köpa nya biljetter på annat bolag. Det är ju företaget som betalar vilket innebär att det mest blir surt för dem.Har Norwegian bättre stolar och komfort alltså?Klicka för att utvidga...


Om företaget betalar och ger dig möjlighet att välja så skulle jag absolut ta SAS Plus. Och att bara köpa nya biljetter kan låta lättare än det låter, beroende på tid på året och destination kan detta både bli (väldigt) dyrt och krångligt.



Utöver fördelar de fördelar som redan redovisats i tråden skulle jag även ta personalens villkor i beaktande. Tänker främst på anställningar i företag i fjärran östern samt låter viss personal vara bemanningsföretag. För mig spelar företagets personalpolitik stor roll och för att gå OT väljer jag numera bort gulfbolagen av den anledningen.



Jag har provat bägge stolar och tycker att komforten är likvärdig. SAS har förvisso en stol mer i bredd men om du kan undvika mittensätet så spelar detta ingen roll.



Så kör på SAS Plus. Det hade jag gjort, även om jag själv stått för biljetten.
 
Om man bara tittar på data om hårdvaran så har sas 18,3tum breda säten och 38tum pitch. Norwegians är 19 och 46.



Har inte flugit norwegians premium men större pitch betyder oftats inte bara mer benutrymme utan också att det går att fälla sätet mer.



Hoppas nån kan hjälpa dig med en objektiv jämförelse. SAS säten är nya o fräscha rymliga men man sitter lite väl upprätt enligt mitt tycke!
 
SAS Plus och lägg ett skambud på uppgradering till Business data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
apknug skrev:Om man bara tittar på data om hårdvaran så har sas 18,3tum breda säten och 38tum pitch. Norwegians är 19 och 46.Har inte flugit norwegians premium men större pitch betyder oftats inte bara mer benutrymme utan också att det går att fälla sätet mer.Hoppas nån kan hjälpa dig med en objektiv jämförelse. SAS säten är nya o fräscha rymliga men man sitter lite väl upprätt enligt mitt tycke!Klicka för att utvidga...
Så här såg Norwegian Premium ut enligt @Bryant s tidigare reserapporter.



Norwegian Premium på Boeing 787:



2-jpg.17830



(Foto: @Bryant)

Norwegian Boeing 787 Dreamliner: Oslo-Malaga i Premium Economy, 1 aug 2013 | BusinessClass.se forum | 500 000 inlägg om resor



SAS Plus på longhaul flygningar:


SAS-new-premium-economy-SAS-Plus-04.jpg



(Foto: Jacob)

Stor guide: SAS nya Business Class, Premium Economy (SAS Plus) och Economy Class (SAS Go) på långlinjerna - BusinessClass.se
 
Givet allt annat lika hade jag valt SAS; men skillnader i tidtabeller, flygplatser etc. hade fått avgöra för min del.
 
Back
Top