Har inte läst vilkoren nyligen, men jämförde för ett tag sedan. Då i alla fall gällde den endast utomlands. En annan hake var att den bara gäller för belopp överstigande självrisken, det gäller att smälla ordentligt med andra ord ;-)Skaffade nyss Skandiabankens kort. Så enligt den reseförsäkringen, om jag tolkar det rätt så ska det ingå en självriskeliminering? Eller finns det någon hake med denna? Likaså undrar jag ifall den gäller för bilhyror i Sverige eller gäller det bara utomlands.
I see, så om man får ett stenskott på bilen och tvingas betala 6000kr så ersätts det inte? Måste man vara kund hos Trygghansa för att försäkringen ska gälla, eller funkar det även om man har hemförsäkring hos annat bolag.Har inte läst vilkoren nyligen, men jämförde för ett tag sedan. Då i alla fall gällde den endast utomlands. En annan hake var att den bara gäller för belopp överstigande självrisken, det gäller att smälla ordentligt med andra ord ;-)
Måste man vara kund hos Trygghansa för att försäkringen ska gälla, eller funkar det även om man har hemförsäkring hos annat bolag.
Uppdaterad: 2016-05-09Finns det någon aktuell sammanställning, här eller någon annanstans på www?
British Airways VISA skrev:5.3 Hyrbil
Inträffar en ersättningsbar skada på den hyrbil (ej husbil) eller hyrd vespa/moped (högst 100 cc) som den försäkrade hyrt på resmålet av auktoriserad uthyrningsfirma och skadan till sin omfattning överstiger gällande självrisk lämnas ersättning med ett belopp som motsvarar självrisken dock högst 15 000 kronor.
Understiger kostnaden självrisken lämnar vi i stället ersättning för den faktiska kostnaden dock högst 15 000 kronor.
Från ersättningen avräknas belopp som betalas av annan försäkringsgivare.
Resan ska ske till eller på annan ort än hemorten.
Försäkringen gäller under hyrtiden under förutsättning att fordonshyran betalats enligt punkt 2.2 samt att kortinnehavaren i samband med hyran tecknat erforderligt försäkrings skydd.
Till skadeanmälan ska bifogas handling som utvisar uppgift om självriskens- eller det egna utläggets storlek.
Coop Medmera Mer skrev:4.7.3. Utländsk hyrbilsförsäkring
Ersättning lämnas för självrisken vid ersättningsbar försäkringsskada som inträffar på hyrbil eller moped/vespa (högst 100 cc) om kortet använts som betalning/säkerhet vid hyra hos en auktoriserad uthyrare på resmål i utlandet.
Ersättning lämnas endast om den försäkrade betalat en självrisk till hyrbilsföretaget för en ersättningsbar försäkringsskada.
Om skadekostnaden understiger självrisken för hyrbilens försäkring lämnas ingen ersättning.
Högsta ersättningsbelopp framgår av tabellen.
Utländsk hyrbil 10 000 kr
Handelsbanken Platinum skrev:Skada på hyrbil
Självriskskydd - ersättning för hyrbilens självrisk och skadekostnadsreducering, max 200 000 kr
Självriskskydd
Ersättning lämnas om ersättningsbar skada inträffar på personbil eller moped/vespa (högst 100 cc) och skadan överstiger självrisk för gällande försäkring.
Ersättning lämnas med ett belopp som motsvarar självrisken efter att skadan har reglerats av uthyrningsföretagets försäkringsbolag.
ICA Banken Bankkort Plus MasterCard skrev:D.7 Självriskskydd hyrbil
Blir hyrbil eller hyrd vespa/moped (högst 100 cc) skadad eller stulen under utlandsvistelse lämnas ersättning för betald självrisk, dock högst 10 000 SEK.
Anmärkningar
• Hyrbilen, vespan eller mopeden ska vara hyrd av en auktoriserad uthyrningsfirma på resmålet.
• Försäkring för hyrbilen, vespan eller mopeden ska ha tecknats i samband med hyran.
• Innan ersättning utbetalas från denna försäkring ska skadan vara reglerad enligt gällande hyrbilförsäkringsvillkor.
• Skadekostnaden ska vara högre än avtalad självrisk på försäkringen för hyrbilen, vespan eller mopeden.
• Kostnaderna ska kunna styrkas med originalkvitto.
• Självriskskydd för hyrbil gäller också om hyreskostnaden betalas till sin helhet (100 %) med kortet.
Resan behöver då inte vara betald med kortet.
Santander Consumer Bank Mitt Kort+ skrev:5.3 Hyrbil
Inträffar en ersättningsbar skada på den hyrbil (ej husbil) eller hyrd vespa/moped (högst 100 cc) som den försäkrade hyrt av auktoriserad uthyrningsfirma och skadan till sin omfattning överstiger gällande självrisk lämnas ersättning med ett belopp som motsvarar självrisken dock högst 20 000 kronor.
Understiger kostnaden självrisken lämnar vi i stället ersättning för den faktiska kostnaden dock högst 20 000 kronor. Från ersättningen avräknas belopp som betalas av annan försäkringsgivare.
Försäkringen gäller under hyrtiden under förutsättning att fordonshyran – till 100 procent betalats med Kortet samt att kortinnehavaren i samband med hyran tecknat erforderligt försäkringsskydd.
Till skadeanmälan ska bifogas handling som utvisar uppgift om självriskens- eller det egna utläggets storlek.
Skandiabanken Reseförsäkring Bas skrev:6.2 Självriskskydd hyrbil
Inträffar under utlandsvistelse en ersättningsbar skada på den hyrbil eller hyrd vespa/moped (högst 100 cc) som den försäkrade hyrt på resmålet av auktoriserad uthyrningsfirma och skadan till sin omfattning överstiger gällande självrisk lämnas ersättning med ett belopp som motsvarar självrisken under den ordinarie bilförsäkringen dock högst 10 000 kr. Från ersättningen avräknas belopp som betalas av annan försäkringsgivare. Kostnaderna ska styrkas med kvitto i original.
Självriskskyddet gäller under hyrtiden om fordonshyran har betalats enligt punkt 2. i villkoret, samt att kortinnehavaren i samband med hyran tecknat erforderligt försäkringsskydd.
Skandiabanken Reseförsäkring Plus skrev:8.3 Självriskskydd hyrbil
Inträffar under utlandsvistelse en ersättningsbar skada på den hyrbil eller hyrd vespa/moped (högst 100 cc) som den försäkrade hyrt på resmålet av auktoriserad uthyrningsfirma och skadan till sin omfattning överstiger gällande självrisk lämnas ersättning med ett belopp som motsvarar självrisken under den ordinarie bilförsäkringen dock högst 10 000 kr.
Från ersättningen avräknas belopp som betalas av annan försäkringsgivare. Kostnaderna ska styrkas med kvitto i original.
Självriskskyddet gäller under hyrtiden om fordonshyran har betalats enligt punkt 2. i villkoret, samt att kortinnehavaren i samband med hyran tecknat erforderligt försäkringsskydd.
if skrev:Utländsk hyrbil
Ersättning lämnas om ersättningsbar skada inträffar på hyrbil eller moped/vespa (högst 100 cc) om fordonet är hyrt med kortet av en auktoriserad uthyrare på resmål i utlandet.
Ersättning lämnas endast om du betalat en självrisk till hyrbilsföretaget för en ersättningsbar försäkringsskada.
Om skadekostnaden understiger självrisken för hyrbilens försäkring lämnas ingen ersättning.
Högsta ersättningsbelopp framgår av tabellen.
BankNorwegian Hyrbilsförsäkring skrev:Självrisk vid hyra av bil kr 20 000 (*Självrisken är 500:--)
När täcks jag?
• Försäkrade kan hyra bil i upp till 31 dagar och hyresavtalet ska ingås i kontohavarens namn.
• Hyrbilsavtalet måste ingås med en offentligt registrerad biluthyrningsfirma.
• Hyrbilen måste vara helförsäkrad och uthyrningsfirmans regler måste följas
• Hyrbilsavtalet måste betalas till 100 % med kortet.
• Om det finns andra som kör bilen är det viktigt att hyrbilsfirmans regelverk följs.
Folksam Resklar skrev:11. Självriskreducering hyrbil
Inträffar under resan en ersättningsbar skada på personbil som du hyr utomlands lämnas
ersättning för självrisken med upp till 10 000 kronor vid maximalt två skadetillfällen per
försäkringsår.
Solid Försäkringar Årsreseförsäkring skrev:10. Hemma självriskskydd
.
.
Om du hyr bil under resan och det inträffar en skada där kostnaden överstiger gällande självrisk på hyrbilsförsäkringen, lämnas ersättning med upp till 10 000 kr för den självrisk som dras. Innan ersättning utbetalas ska skadan vara reglerad enligt gällande hem-/ bil-/hyrbilsförsäkringsvillkor.
Insurance4carhire.com skrev:Europe 60: £39.99 per year
Excess Worldwide 60: £49.99 per year
What's covered?
Excess on damage and theft up to £6,500 per year
Covers damage to the windows, undercarriage, roof, tyres and headlights not otherwise covered by damage waivers from car hire companies
Multilingual international emergency assistance – just text “HELP”. Find out more.
Towing costs associated with mechanical breakdown
Damage caused by using the wrong type of fuel: up to £500 per claim and £2,000 per year
UK car club rentals and courtesy cars
Up to 60 days per rental