Senaste nytt

Jakten på polarrullen

UPPDATERING.

Fick idag svar från SAS Customer Care. Här följer SAS svar i två omgångar.

Hello X!

Thank you for your feedback.
In SAS Plus we serve Polarrulle untill 16:00, and after that we serve Fresh bite we can also offer something from the Cafe stroller.
The cabin crew can serve Polarrulle after 16:00 if they see that there is enough of Polarrulle.

We can not meet your question for 5.000 Eurobonuspoints since the cabin crew did not do anything wrong.

Best regards
X X

Jag ifrågasatte förstås hur detta går ihop med SAS marknadsföring av produkten ("During the rest of the day you are welcome to enjoy drinks and snacks of your choice") och fick svar att en sådan synpunkt skulle vidarebefordras till "rätt avdelning".

Det står alltså nu med all önskvärd tydlighet klart (det gjorde det kanske i och för sig även tidigare) att:

1. Polarrulle ingår inte i SAS Plus efter kl. 16 trots att det i menyn står att man har rätt att välja vad man vill äta, trots att Polarrulle finns lastad och i cafévagnen och trots att Polarrulle säljs i SAS Go.

2. SAS marknadsföring av produkten inte håller måttet. Jag utgår ifrån att SAS kommer att förtydliga detta i menyn m.h.t. min konversation med SAS. Så har det ju tidigare varit när man införde förbud mot smoothie i SAS Plus på långflygningar och skulle införa max antal alkoholhaltiga drycker i Plus.

Sammanfattningsvis: SAS besättning bryter alltså mot de egna instruktionerna när de efter kl. 16 serverar polarrulle i Plus.

OT: varför fick du svar på engelska? Skrev på frågan på engelska?
 
Det börjar bli en parodi det här. Lite som han som ska hämta sin vita Opel i "Macken". Kan inte BC göra ett litet reportage om detta. Skulle bli en rolig helgläsning.
 
Såhär stod det i pressreleasen när de introducerade konceptet

Fresh Bites består av två kategorier av färska produkter. En ny Polarrullesmörgås och ett antal smårätter. Ett litet och nyttigt mellanmålsstöd för SAS kunder på sina resdagar.

- Vi har låtit testa produkterna tillsammans med våra frekventa kunder och anpassat menyerna efter vad de tycker passar på kortare flygresor, säger Stephanie Smitt Lindberg.

Fresh Bites och Pollarrullen är inkluderat i biljettpriset i SAS Plus medan Pollarrullen kan köpas i SAS Go för 30 DKK, 35 NOK, 35 SEK eller 4 Euros, från kl. 9.

Erbjudandet är tillgängligt på flygningar upp till 1 timme och 20 minuter och serveras mellan de skandinaviska länderna, på de flesta svenska inrikes- och längre norska inrikesresor samt kortare europeiska linjer.

Mellanmål på gång | BusinessClass.se forum | 500 000 inlägg om resor
 
Här har de ju ett glasklart upplägg till en sådan där SAS Dreams. Kanske begränsad till Gold och upp, då efterfrågan nog kan bli hög.

Förmiddagen, 4 timmars kurs i vad som ingår i Plus baserat på exakt vilken sträcka, klockslag, väder, månfas osv.
Eftermiddagen, 2st t-o-r i plus till slumpvis vald destination som examen på att man förstår!

Frågan är iofs om 4 timmar räcker för att hålla koll på detaljerna, kanske får ta med en övernattning?
 
Sammanfattningsvis: SAS besättning bryter alltså mot de egna instruktionerna när de efter kl. 16 serverar polarrulle i Plus.
Pursern visade mig instruktionen på iPaden senast, läste som hastigast men du har helt rätt efter 15.59 ingen polarrulle i Plus. Inte ens om du är villig att betala för den då jag inte fick köpa en...
 
Toppen