Åkte från Rödby till Puttgarden med bilen i fredags tillsammans med min pappa, för att fylla på lite Cola Zero på Border shopen, vid returen in i Danmark så var det ID kontroll på samtliga personer i bilarna.
Vi visade körkortet för tjänstemannen (som var från hemvärnet) och han sa att svenska körkort inte gäller som ID handling, utan bara Pass eller Nationellt ID kort gäller. Jag har Nationellt ID med mig alltid i plånboken, men min pappa hade bara sitt körkort och vi fick en uppläxning att till nästa gång så måste han ha sitt pass med sig.
Vid inresan till Sverige så fungerade svensk körkort utan problem.
Nu funderar jag på hur kommer detta att fungera på flygplatserna framöver när ID kontrollen skall utökas från och med den 2 juli
På Landvetter skall man gör den direkt vid gaten när folk kliver av maskinen? Sedan är det väl försent eftersom man har blandat inrikes och Schengen resenärer i terminalen.
På Arlanda så kan man inte låta inrikespassagerare kliva av vid T5 om ankomsten sker vid den terminalen, har ju skett så vid enstaka tillfällen om man läser här på BC.
Gör man det vid tullfiltret så får ju vissa passagerare visa ID/Pass vid två tillfällen, de som kommer från icke Schengen länder får visa passet vid passkontrollen och sedan igen vad man nu har kontrollen.
Att det inte kan ske vid gaten vid ankomst från Schengen förstår till och med jag, skulle minst ta 5-10 minuter per maskin och det har ju inte flygbolagen räknat med i sina tidtabeller.
Så här säger man från regeringshåll, vilket får mig att tvivla att det börjar nu när det flesta kontrollanter måste vara på semester och sedan vilka kommer att kontrollera detta?
Kontroller ska genomföras ”när det bedöms vara nödvändigt”
Sofie Rudh, pressekreterare hos justitie- och inrikesminister Morgan Johansson, poängterar att gränskontrollerna vid Arlanda, Landvetter, Bromma och Malmö Airport inte kommer att vara på plats hela tiden.
”De är inte utökade per definition”, skriver hon i ett sms.
I stället kommer gränskontrollerna att ske vid utvalda tillfällen.
”Omfattningen av kontrollerna kan variera vid de olika gränsövergångarna och kontroller kommer endast att genomföras när det bedöms vara nödvändigt utifrån den rådande situationen”, skriver polisen i sitt pressmeddelande.