agehall skulle föreslå på MySASIdea att sparka excelnissar, men det verkade inte ha gått genom...
Handlade inte frågan i huruvida de sparade pengar på att servera den i luften "tax free" istället för punktskattad på marken.
Kan tänka mig att Thailand skulle kunna ha någon form av lyxskatt eller tull på champagne.
Champagne upplevde jag som väldigt mycket dyrare i Japan, AHO kanske kan upplysa oss om det beror på skatter eller något annat.
Fast det är nog utslaget över alla deras long-haul rutter. Så det blir vad, 1/9 av vad du beskriver? Å andra sidan borde skatterna vara nästan obefintliga i många av destinationerna, så det är nog inte heller helt rätt.
Man kan ju fundera på varför inte SAS försöker ligga lite över övriga bolag?
Är det verkligen så priskänsligt? Om man höjer priset med 250 SEK på en biljett som kostar 15 000 SEK - 20 000 SEK och då kan lägga mer på service och komfort så borde det "löna sig" i längden.
Är calvadosen kvar intra europa i c?
Jag har också upplevt att det är billigare mousserande som serveras på marken just för att skatterna blir lägre. United (f.d. CO) gör t.ex. detta.