Guld/Diamond handbagage i Go Light

christiansson

New member
Bokade nyss ett par flyg i Go Light, och tänkte lägga till handbagage, men det var redan där.

På bokningsbekräftelsen står det "Endast en väska som får plats under sätet (40 x 30 x 15 cm) ingår."

Men när jag bokade fick jag upp den här bilden:



screenshot-2022-11-01-at-22-38-45-png.134981



Och på bokningen står det:


screenshot-2022-11-01-at-22-40-15-png.134982





Är det en bugg? Eller har Guld och Diamond (provat bägge) fått en förmån tillbaka?
 
Har det inte varit så hela tiden? Iom prioboarding hade det varit mkt svårt för SAS att hålla koll på detta annars.
 
Det som försvann var väl incheckat bagage för EBG+ på Go Light i samband med att handbagage försvann på Go Light och byttes till personligt föremål.



EBG+ fick istället gratis handbagage.
 
Christiansson skrev:Bokade nyss ett par flyg i Go Light, och tänkte lägga till handbagage, men det var redan där.På bokningsbekräftelsen står det "Endast en väska som får plats under sätet (40 x 30 x 15 cm) ingår."Men när jag bokade fick jag upp den här bilden:Visa bifogad bild 134981Och på bokningen står det:Visa bifogad bild 134982Är det en bugg? Eller har Guld och Diamond (provat bägge) fått en förmån tillbaka?Klicka för att utvidga...
Guld och högre har haft fritt handbagage sedan biljetter utan handbagage infördes.
 
Hej allihopa,



Liten uppdatering, jag (EBD) har en flight 2'a Maj till Nice i Go Light, bokningsklass T, där jag får ta:

1 väska under sätet (40 x 30 x 15 cm) + 1 handbagage (55 x 40 x 23 cm)



Och returen (samma bokning) 7'e Maj är i Go Light, bokningsklass L, där jag "bara" får ta:

1 väska under sätet (40 x 30 x 15 cm)



Det ser likadant ut både i appen och på nätet, är det bokningsklassen eller bara en bugg?



Och på ett par andra Go Light, bokningsklass L, bokningar inrikes får jag både under sätet + handbagage.



Konstigt?
 
Noterade samma sak när jag bokade ARN-OSD för en vecka sedan. Som EBG (inloggad) var det bara under sätet-föremål som gällde på Go Light. Inget handbagage. Grävde inte djupare och avfärdade det som en bugg eftersom en "enhancement" på den nivån borde ha uppmärksammats på BC tidigt.
 
Reagerade också på det häromdagen, det ser ut som om en slug "enchancement", tråkigt för jag uppskattade verkligen den förmånen!
 
Om det nu faktiskt är så blir det intressant att höra hur det fungerar praktiskt. Tidigare har väl personer med Go Light fått en egen boardinggrupp och boardat sist för att möjliggöra kontroller? Eftersom man har Priority boarding som EBG+ blir det väl svårt att hålla koll?
 
Fattar ej vad ni pratar om, för mig står de handbagage ingår på bokningar efter sommaren till o med? Eller missar jag nåt?
 
Står uttryckligen att det ingår i go light för EBG+ på hemsidan där de listar statusförmåner. Att de inte står i bilderna ovan är väl inte konstigare är att det inte står att tex. lounge eller fast Track ingår för EBG+.
 
Tror jag hittat felet varför ibland det står det inte ingår på SAS på befintliga bokningar. Har sett följande.


sk%C3%A4rmavbild-2023-03-04-kl-17-36-32-png.140031



Denna bokningen mellan MMX-ARN är helt låst på allt. Har upptäckt att denna resan kommer utföras av SmartLynx. Försökte man boka denna resan för några dagar sedan vart det en seat map som inte matchade SAS normala a320 seat map. Här står det t.ex. det om väska, samma sak ingen lounge osv heller. Heller inte möjlighet att uppgradera flygning.




sk%C3%A4rmavbild-2023-03-04-kl-17-36-49-png.140032



Här är sedan en flygning som utförs av Xfly (SAS-ish) Där man kan välja allt sådant samt de står det om handbagage med.
 
sk%C3%A4rmavbild-2023-03-04-kl-17-40-38-png.140033



Exempelvis här där den avgår från Arlanda borde de då stå att Lounge + fasttrack ingår (EBG och EBD på bokningen) men de står absolut inget. Pga Smartlynx, tror de hänt nåt som f-at upp de när den flygs av smartlynx
 
Back
Top