palmen
Moderator
Barcelona är ju grannbynTyvärr så har Fru VAX satt stopp för det då det skulle resas till och med vänner i Torrevieja den veckan.
Barcelona är ju grannbynTyvärr så har Fru VAX satt stopp för det då det skulle resas till och med vänner i Torrevieja den veckan.
Kanske lite väl mycket OT nu. Men visst är det så, precis som Stockholm är grannbyn till Göteborg ;-) bara 6 timmars bilresaBarcelona är ju grannbyn![]()
Bänka dig i baren på Atlas i Singapore. >1000 ginsorter i baren. Räcker gott för att fylla en genomsnittlig sommarsemester med innehåll...Funderat sedan dess på att faktiskt ta en planerad gin resa. Kan mycket väl tänka mig att åka tillbaka privat men har någon ett annat alternativ, så mottages det gärna?
Tack för tipset...men ge mig inga sådana tankar började kolla resor med en gång, har aldrig varit där... ÄnnuBänka dig i baren på Atlas i Singapore. >1000 ginsorter i baren. Räcker gott för att fylla en genomsnittlig sommarsemester med innehåll...![]()
Nej, svensk tradition under benämningen kryddad snaps.
OT - Inte vodka - Snaps är jämställt med brännvin
För att inte tala om norsk akevitt.
Same, same but different
Är det svagare än 37,5 volymprocent får det inte kallas vodka annars är det samma sak.
Enligt EU regler kan vodka tom tillverkas av druvor.