Senaste nytt

Finnair - Bokning av Award biljett

Bästa lösning är att göra det typ 360 dagar i förväg och boka midweek inte helgen och troligen inte högsäsong (jag har endast tittat nu under sommaren och det finns oftast något i varje). Och var flexibel mellan Narita, Haneda och Osaka. Men när de släpps verkar inte vara konsekvent. Innan sommaren i juni verkade det vara 360 dagar i förväg. Men nu i slutet av augusti hade jag jättesvårt att hitta platser 1 år ut mellan Helsinki och Japan. Men helt plötsligt dör 2-3 dagar upp samtidigt. Så de kanske komma i mindre grupper.

Men om du inte vill åka mitt i körbärssäsongen, kan planera 360 dagar i förväg och är flexibel på ankomst/avgång flygplats i Tokyo, kan acceptera midweek bör du kunna hitta något i varje riktning. Då bokar du utresan först och sedan hemresan senare när de flygen släpps.

Ett sista utväg är att flyga till Seoul. Där ser det ut att vara ganska låg efterfråga 1 år i förväg. Sedan revenue biljett vidare till (eller från) Japan. Men tänk på att baggage inte kan skickas hela vägen och flyget kan bli försenad. Kanske bäst med en övernattning i Seoul om du väljer den vägen.
Tänkte försöka åka till Singapore, men hittar inget när jag än söker ca 360 dagar fram. Därför jag blev osäker och inte riktigt vet vilken strategi man bör ha.

Men du bokar det som en enkel och lägger till sen? Ingen skillnad i pris att göra så? Får man dem på samma bokning ändå?
 
Tänkte försöka åka till Singapore, men hittar inget när jag än söker ca 360 dagar fram. Därför jag blev osäker och inte riktigt vet vilken strategi man bör ha.

Men du bokar det som en enkel och lägger till sen? Ingen skillnad i pris att göra så? Får man dem på samma bokning ändå?
samma pris både för tillägg och avios tror jag. Definitivt för avios. Inte på samma bokning
 
Nu lyckades jag bokade 2 business to Nagoya nästa höst. Skulle egentligen ha väntat 1 vecka till för att boka till Osaka, men business stolarna till Osaka, Haneda och Narita har försvunnit blixt snabb. Igår inom 4 minuter. Så jag vågade inte vänta när det fanns till Nagoya även om den kommer fram sent på kvällen och innebär att sova över där innan vi kan åka till Kobe som är första egentliga anhalt.
125.000 Avios och 281 euro blev det totalt. Hoppas man lyckas hitta flyg hem när man börjar söka om ett par veckor.

Vill inte en tänka hur jag skulle kunna göra för att komma till Japan med någon framförhållning och stor chans att komma hem igen i business via SAS.
 
Toppen