Frågan var nog primärt om man som EBG/D har tillgång till fasttrack vid bonusresa i ekonomiklass, något som för en månad sedan inte var fallet om man ska tro vad som stod på hemsidan och det svar som SAS gav, se inlägg 18 i denna tråd.Har aldrig haft problem vid resa med SAS eller Star i Plus/Business/First.
På sas.no står det ingenting om unntak ved bonusreise:
- Du är välkommen att använda Fast Track om du...
- reser i SAS Business eller SAS Plus
- reser i Wideroe Business eller Flex
- är EuroBonus silvermedlem och reser i perioden 1 jul - 31 aug eller 15 dec - 15 jan
- är EuroBonus Guld- eller Diamantmedlem (oavsett biljettyp) (gäller ej bonusbiljett), förutsatt att resan sker med SAS, Wideroe eller annat Star Alliance-bolag
- reser i Business med en av våra samarbetspartner på ett SKflightnummer
Det tror jag inte. Jag har rest med familjen i Go på bonusbiljett flera ggr utan problem senaste åren. Dock lägger jag alltid till mitt eb-nr i automat eller incheckningsdisk, för att underlätta lounge etc.Är det någon EBG/EBD som inte kommit igenom FT med bonusbiljett?