Nej man betalar inte dubbelt, ange ett startdatum som ligger (minst) en månad fram i tiden och låt Fortum hantera uppsägning av Telge. Då sägs ditt nuvarande avtal upp ett visst datum minst en månad framåt, och Fortum startar sin leverans samma dag.Kanske lite dum fråga, men det är första gången jag behövt fixa med elavtal själv. Mitt gamla avtal via Elskling är Telge Energi utan bindningstid och 1 månads uppsägningstid. Hur funkar det rent tekniskt ifall jag hoppar på Fortums erbjudande? Får jag betala dubbelt en månad?
348kr för 13000p är ca 2,7öre per poäng. Hur definierar du en skitdeal?
Fungerar det att endast betala fasta avgiften?
Ja om du inte förbrukar någon el.
Med den lägre månadsavgiften blev det en klart bättre deal än tidigare. Signade upp mig på tre abonnemang direkt. Blir ju 39.000 pinnar på ett år.
Hahaha. Lite grann så. Behövde lite poäng för att säkra upp högsta nivån hos MC Premium.Haha, är det en ny "Avis" på gång?![]()
Hur fick ni 29kr/mån?