Senaste nytt

Dubbla poäng SAS Eurobonus Mastercard 15-17 mars, 2019

Bra och förtroendeingivande att de följer med på SEB. Behövs med ökande bedrägerier. Bra med poänghelger också, inte bara för oss, utan också för Sveriges BNP med alla kort som glöder! Kanske dags att köra dem oftare? :D
 
Blev precis uppringd av bedrägeriavdelningen på SAS. De sa att det varit en massa suspekta transaktioner på mitt kort idag. Han nämnde några och jag kunde förstås bekräfta att jag utfört alla själv.
Mitt kort spärrades tre ggr efter förra kampanjen. Första gången fick jag bekräfta alla köp. De andra två tycktes de inte ens själva kunna se vad som triggat spärren. Bra att de håller lite koll, men det blev lite väl mycket krångel för min del. Hoppas att jag tränat algoritmerna nu så jag slipper krångel denna gång.
 
fan hade laddat upp för denna poäng helg och skulle göra ett rad fina köp. Men eftersom jag fick en ny lur precis innan jag stack iväg till thai, kombinerat med en jäkla mkt att göra i jobbet, lyckades jag aldrig kirra nytt mobilt bank id så jag kunde föra över pengar och i princip nollställa kreditbeloppet på SAS mastercardkortet. Kortet är istället maxat och jag befinner mig i Thailand sen någon vecka tillbaka. Internetdosan har man inte heller tänkt på att ta med på resan eller för att korrigera balansen innan/eller under resan.

Ringde SEB igår, klockan var runt 14.00 i Sverige och fråga om man kunde höja kreditgränsen med åtminstone 10-15 000, då skickade de över ansökningsblankett till hotellet som jag sen skrev på och scannade tillbaka. De sa att det var möjligt att jag kunde få ett beslut inom 1-2 h efter att ha skickat in blanketten, direkt när jag fick ett ärende nummer så kunde man slå en signal.

Men detta sket sig då jag aldrig kom fram till dem senare och nu är det helg, hade inga förväntningar heller utan riktigt klantigt av mig. Dåliga var också att jag tittade kreditsaldot på igår 15/3 också. Hade man tittat ett par dagar innan så kunde sambon skickat över deg till kontot för att ge mer utrymme.

Någon som har en fin idé eller är det bara kört? Har även Revolut kortet men spelar väl ingen roll i detta läge antar jag.
 
Har märkt att jag får SMS på nästan varenda internetköp från SAS EB MC nu. Brukar aldrig få de och det är inga ovanliga summor som jag betalar heller. Måste ha triggats något i deras säkerhetssystem, detta välkomnas dock av mig.
 
Kan inte logga in på Mastercard-kontot nu. Vill ju kolla spenden. Någon mer som har problem?
 
Toppen