Senaste nytt

Diskussion om bokade Award-bokningar

Bonusprogram: SAS Eurobonus
Flygbolag: SAS, Air France
Kabinklass: Ekonomi
Avreseort: CPH (snart ARN)
Destination: PPT (Tahiti, och sedan Bora Bora)
Mellanlandning: LAX
Enkelresa eller Tur&retur: T&R
Antal poäng (per person): 70 000p med Amex-voucher
Skatter&avgifter (per person): 1700kr
Antal resenärer: 2
När (avresans tidpunkt): 28 Jan - 8 Feb (+2)
Bokad: 2024-12-06
Hur hittades tillgänglighet: Sas/awardfares
Kunde du boka enligt vad du såg tillgängligt: Ja, men har inte lyckats uppgradera sträckan CPH-LAX till business :(
Antal erforderliga HUACA (vid telefonbokning): 4-5

Allt är i ekonomi och kommer nog förbli så då det inte finns något i business alls till PPT. Har försökt boka delsträckorna CPH-LAX i business när det dykt upp men det går alltså inte eftersom hela sträckan måste vara i business. Detta är en försämring mot *A då man kunde kombinera och bygga ihop resor fritt.

Kommer att lägga till ARN-CPH snart som feedflights.

Hade det varit jag, så hade jag bokat CPH-LAX i C som rena SAS awards med FlyPremium T&R (om det finns tillgänglighet) och tagit några dagar i LA på utresan och hemresan för att ha marginal och sedan SkyTeam-bokning med en 2-4-1 voucher i eco för LAX-PPT.

60.000p (CPH-LAX)
45.000p (LAX-PPT)
105.000p/person inte så tokigt jämfört med 70.000p.

Alt. casha LAX-PPT finns eco för runt 8000kr T&R kolla även via SFO.
 
Hade det varit jag, så hade jag bokat CPH-LAX i C som rena SAS awards med FlyPremium T&R (om det finns tillgänglighet) och tagit några dagar i LA på utresan och hemresan för att ha marginal och sedan SkyTeam-bokning med en 2-4-1 voucher i eco för LAX-PPT.

60.000p (CPH-LAX)
45.000p (LAX-PPT)
105.000p/person inte så tokigt jämfört med 70.000p.

Alt. casha LAX-PPT finns eco för runt 8000kr T&R kolla även via SFO.
Tack för tipset. Har suttit och funderat på hur jag kan vara kreativ för att lösa business. Tänkte i samma banor men tyvärr finns det inte LAX-PPT ens i ekonomi på våra datum. Väldigt få biljetter är tillgängliga den rutten. Skulle behöva Jan 28-29 för utresa och Feb 8-9 hemresa. Hittar nada.

Är lite låst till datumen nu eftersom jag har en massa bokningar gjorda, varav en poängbokning på Conrad som inte kan bokas av längre.
Ska kika på revenuebiljett LAX-PTT men försöker gärna hålla igen kostanderna vid det här laget eftersom det redan stuckit i väg så mycket med allt annat :p

Tror sista utvägen blir att buda på sträckan CPH-LAX, min. bud 46k /p just nu. Testar med 50k.
 
Bonusprogram: Eurobonus
Flygbolag: KLM, Vietnam Airlines
Kabinklass: Economy
Avreseort: Rome (FCO)
Destination: Tokyo/Osaka (HND/KIX)
Enkelresa eller Tur&retur: Enkel
Antal poäng (per person): 67 500 (+ 2-4-1)
Skatter&avgifter (per person): 144 EUR + 95 EUR i bokningavgift
Antal resenärer: 2
När (avresans tidpunkt): Mar/Apr 2025
Bokad: 6/1-25
Hur hittades tillgänglighet: sas.se
Kunde du boka enligt vad du såg tillgängligt: Nej
Antal erforderliga HUACA (vid telefonbokning):

Flighter:
FCO-AMS - KLM - Boeing 737-800 (winglets) - Economy (20/3-25)
AMS-FRA - KLM - EMBRAER EMB 190 / EMB 195- Economy (20/3-25)
FRA-HAN - Vietnam Airlines - N/A - Economy (20/3-25)
HAN-HND - Vietnam Airlines - N/A - Economy (21/3-25)

KIX-AMS - KLM - Boeing 787-9 - Economy (1/4-25)
AMS-FCO - KLM - Airbus A321neo - Economy (1/4-25)

Fick efter manga om och men en till resa till Japan under dessa datum vilket var allt annat an latt att hitta och behovdes boka over telefon. Förmodligen berodde det pa att jag var sent ute, samt att det ar under deras Cherry Blossom Season.

Jag kommer halla ogonen oppna framat for foljande (se nedan), och om nagon pa forumet skulle ha tips som ocksa hjalper mig sa skulle det vara mycket uppskattat.
* Fa en mindre kranglig utresa med farre stopp
* Fa bort Vietnam Airlines fran bokningen da det kostar ondigt mycket poang.
* Upgradera ut- eller hemresan till business class. Har endast poang for en av strackorna (forutsatter att Vietnam Airlines forsvinner fran bokningen)

Ar inte speciellt flexibel med datum vilket begransar mig tyvarr.
Mitt tips för en bokning likt denna, där datumen är begränsade är; strunta i poäng, upplever att det sällan blir optimalt. Mitt tips i detta fall skulle vara följande resa istället:
1736502720257.png

+
1736502763077.png

Nu är detta från Momondo och diverse tredje-part sidor inblandade (samt tagit höjd för mellanlandningen på NRT på vägen hem) men låt säga omkring 8000kr per person.

Just nu betalar ni 2700kr per person i skatter och avgifter.

Värdet för 67.500 Eurobonus poäng + Voucher, omkring 5300kr. Finns roligare (mer prisvärda) resor att göra för dem poängen. :)
 
Bonusprogram: Eurobonus
Flygbolag: KLM, Air France
Kabinklass: Business
Avreseort: Stockholm (ARN)
Destination: Sint Maarten (SXM)
Enkelresa eller Tur&retur: Enkelresa (ska lägga till retur när det släpps)
Antal poäng (per person): 44 250 (2-4-1)
Skatter&avgifter (per person): 1601 kr (varav 450 kr Skyteam-avgift)
Antal resenärer: 2
När (avresans tidpunkt): Slutet på december 2025
Bokad: 13 jan 2025
Hur hittades tillgänglighet: Awardfares
Kunde du boka enligt vad du såg tillgängligt: Ja
Antal erforderliga HUACA (vid telefonbokning): n/a

Först några dagar på Sint Maarten och sen flyg till Martinique för kryssning. Hänger på låset nu om några dagar för att få hemresa från FDF när det förhoppningsvis släpps. Ska också försöka boka om till direktflyg ARN-CDG när/om antingen Air France eller SAS släpper bonusplatser.

Flighter:
ARN-AMS - KLM - Boeing 737-800 - Business
AMS-FRA - KLM - Business
FRA-CDG - Air France - Embraer ERJ-190/195 - Business
CDG-SXM - Air France - A330-200 - Business
Bra tips. Håller på leta efter en längre resa med 2 små barn och 2 vuxna. Ser rätt intressant ut. Bra förbindelser och "ok" priser på plats verkar det som. Måste forska om stället är trevligt bara
 
Bra tips. Håller på leta efter en längre resa med 2 små barn och 2 vuxna. Ser rätt intressant ut. Bra förbindelser och "ok" priser på plats verkar det som. Måste forska om stället är trevligt bara
Har aldrig varit där men har länge funnits på min bucket list pga stranden som ligger precis vid banänden.:) Finns även ok med bonusplatser till Guadalupe (PTP) och Martinique (FDF).
 
Bonusprogram: Eurobonus
Flygbolag: AF, Kenya Airways
Kabinklass: Business
Avreseort: LLA
Destination: BKK
Enkelresa eller Tur&retur: T/R
Antal poäng (per person): 97500 (med Amex 2-4-1)
Skatter&avgifter (per person): 1702 kr
Antal resenärer: 2
När (avresans tidpunkt): Januari 2025
Bokad: Oktober 2024
Hur hittades tillgänglighet: Awardfares + SAS
Kunde du boka enligt vad du såg tillgängligt: Ja (hittade inte med utresa från LLA men det löste agenten). Dock bara retur till AMS då SAS inte såg till Stockholm även fast det finns på hemsidan som separat bokning.
Antal erforderliga HUACA (vid telefonbokning): 0

Flighter:
LLA-ARN - SAS- A320 - Plus
ARN-CDG - AF - Airbus A220-300 - Business
CDG-BKK - AF - B777-300ER - Business

BKK-NBO - Kenya Airways - B787-8, Business
NBO-AMS - Kenya Airways - B787-8, Business

Jag såg visserligen fram emot att testa Kenya Airways, men när det uppenbarade sig platser även på returflyg med AF från Bangkok blev det en ombokning även om det gav oss 12 timmar kortare tid i Thailand. Fördelen är en mycket bättre ankomsttid i Luleå då vi båda tänkte jobba nästa dag.

Kundtjänst kunde lägga upp flygningarna i min bokning under helgen men kunde inte biljettera direkt. Efter nytt samtal i går tog det cirka 20 timmar att få bekräftelse på ombokningen.

Båda långflygningarna ser ut att bli med uppdaterade 777-300ER och vi lyckades knipa 1D/1H och 9D/9H, så det blir gott om utrymme.
 
Jag har bokat Singapore-Helsinki med avios med Finnair Plus.
Jag fångat flyget när det blev tillgängligt så jag kunde inte boka Helsinki-Stockholm samtidigt, för den går dagen efter.
Vet någon om det är möjligt att boka om det första bokning för att lägga till flyget till Stockholm? Eller är det inte möjligt alls Finnair Plus?
 
Toppen