Initialt inslag av citrus, brioche och kanske lite hasselnöt. Kraftfull smak men utan att det blir överväldigande. Det är svårt att vara kritisk alls faktiskt. Vi har en flaska 2012 till men det kommer förmodligen dröja en fem-tio år till innan vi öppnar den, förväntar mig att den bara kommer bli bättre.
Ngt gott behöver man ju efter att (ännu) inte ha fått utslag på sina nyligen inköpta Tesla Bear cert.
Förutom den utomordentliga Champagnens titulära hemvist så
OT: Pitepalt med smör, grädde och svärfars hemgjorda lingonsylt och därefter upptäckten hos min Kjaerste att marsipan smakar gott om det kommer från rätt tillverkare. Smöret det enda riktiga.
Vi funderar dra en shopping runda till Tyskland imorgon och laddar upp med en Henriot Millésime 2014. Passar perfekt ikväll. Finns fortfarande på bolaget för en hyfsad peng.
Vi funderar dra en shopping runda till Tyskland imorgon och laddar upp med en Henriot Millésime 2014. Passar perfekt ikväll. Finns fortfarande på bolaget för en hyfsad peng. Visa bifogad bild 160987