Vore intressant att se dessa diskussioner om att någon fått nivåpoäng, för så ska det inte vara.
Jag misstänker att ifall det visar sig ha gått så, så ligger felet med Amex som då i misstag gjort körningar med både extra- och nivåpoäng.
Att brusa upp sig om trovärdigheten för SAS medlemsprogram för något som högst troligtvis är felkörningar av Amex eller annars icke-medvetet är kanske ändå lite prematurt tycker jag. Men om det visar sig att så var meningen, då kan man börja se på saken.
Förra året gick ju en kampanj där första värvningen gav 20,000 nivåpoäng och nästa värvning 60,000 extrapoäng.
Det var ju en rimlig spärr på intjäning, och en rimlig skjuts mot EBG/EBD. För min del visade det sig inte behövas, men kändes motiverande att jobba sig till EBD igen då det kändes möjligt (för att sen klå gränsen med 27.000 poäng...).