Delayed
Medlem
Varför skanna när den går att hämta som PDF?Tidigare gick den lätt att skanna, nu ser den extremt oproffsig ut.
Varför skanna när den går att hämta som PDF?Tidigare gick den lätt att skanna, nu ser den extremt oproffsig ut.
Vad försöker du säga? Jag snackar om fakturans utformande, som inte längre följer ett format som med lätthet kan skannas av diverse mobilapplikationer. Använder man e-faktura är det inga problem, men förra formatet på faktura var överlägset.Varför skanna när den går att hämta som PDF?
Tidigare gick den lätt att skanna
Jag uppfattade det som att du hade en pappersfaktura som du vill skanna för att få en "datafil". Jag undrade då om det inte var lättare att direkt hämta denna fil från Amex än att själv "tillverka" den.Vad försöker du säga?
Fast de tar fortsatt in informationen från bolaget. De visar den bara inte för kunden. Kan visserligen ha någon liknande koppling ändå, men mer indirekt.Är det inte en GDPR-enhancement? Enklare för kreditkortsnummer att inte samla in "onödig" information om transaktionen.
Eftersom den direkt kan härledas till personen (med biljett nummer) så räknas den nog som person information...I så fall borde det ju räckt att plocka bort namnet på resenärerna? Resterande saker (biljettnummer, destination osv) är väl inte personuppgifter.
Är vi säkra på att detta inte bara hänger ihop med exempelvis tillfälliga återbetalningslösningar som flygbolag kan tänkas ha just nu. Att man öppnar upp nya återbetalningsvägar i sina system för att beta av kön osv.