Senaste nytt

Alitalia nära konkurs?

Blir lite OT, men Fiat blandar och ger. Fick en Panda som hyrbil när jag var tvungen att ta mig från CTA. Vilken skräpbil, när man låg i 130 på motorvägen fick man växla ned i uppförsbackarna för att den inte orkade på 5:an:confused:
 
Nu finns mer info:

Etihad har varit mycket smarta i sin investering! De stoppade in totalt 338 miljoner € för 49% andel i Alitalia, men ska totalt investera 560 miljoner €. Det intressanta är när man bryter ner köpeskillingen:
- 60 miljoner € är för slottider på LHR som man leasar tillbaka. Helt utan risk, då Etihad kan nyttja dem om Alitalia går i KK.
- 113 miljoner € är för 75% av Alitalias bonusprogram. Dels kommer man åt ett gigantiskt klientregister, men man kringgår också minoritetsregeln för utomeuropeiskt ägande, som inte omfattar bonusprogram.

338 - (113+60) = 165 miljoner € är den verkliga "risken".

De påstås att den kvarvarande kvoten till 560 miljoner blir flygplan, som ägs av Etihad.....och leasas till Alitalia. Igen ingen risk.

Utöver det fick man övriga ägare att plussa investeringar för 300 miljoner €, för befintliga 49%. Dessa procent är helt osäkra investeringar, att ställa i relation till Etihads 165 miljoner €.

Man fick också stater o banker att skriva av lån på 598 miljoner €.

Den totala investeringen (+ avskrivningar) från alla parter uppgår till ofattbara 1.76 miljarder €. Av dessa har alltså Etihad "bara" satsat 165 miljoner € utan motprestation.

Förhandlingarna verkar ha gått Etihads väg, men det är nog också en förutsättning om man överhuvudtaget ska få skutan på rätt köl.

Verkar som om de kommer ske mycket stora förädnringar i såväl koncept som organisation, och man tror tydligen att man ska ha "vänt skeppet" redan i Q3 2015.

Så nu vill vi ha en linje till ARN! (snälla?) :)
 
Nu är det klart.
Något mer som antyder att stora förändringar kan vara på väg är ett uttalande från Etihads CEO. Han antyder att man borde spela på Italiens kulturella historia gällande mat, design, mode mm - "Alitalia borde vara Europas sexigaste flygbolag"..

Är det inte lite konstigt att ett mellanösternbolag pratar om sexighet... Lite dubbelmoralvibbar...
 
Är det inte lite konstigt att ett mellanösternbolag pratar om sexighet... Lite dubbelmoralvibbar...

Antar att även de har en uppfattning om vad som är sexigt, även om den kanske inte överensstämmer med vår bild av detsamma. Men om man är lite fördomsfull antar jag att de inte slänger sig med just terminologin "sexig"...

Nu är det ju dock så att James Hogan är CEO för Etihad, och han är Australiensare. Ordet sexig har ju också en något vidare betydelse på engelska, och tror inte han tänkte på kabinpersonal i korta kjolar.
Anar att man avänder sexy = appealing brand...ungefär

Men du har nog alldeles rätt i att Hamdan bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, chairman, inte skulle uttalat sig på samma sätt :p
 
@Palazzi Mycket bra sammanfattning av alla turer. Samt super intressant uträckning. Som sagt förhandlingarna gick Etihads väg. Hoppas att de får Alitalia på skutan(gärna Lancia med ;) ) Kan Alitalia Italien hub bli "Etihads" Nord och Syd Amerika hub?
 
Tack Palazzi för dina uppdateringar och sammanfattningar.
Har med intresse följt utvecklingen genom dig.
Mycket bra.
 
Jag hoppas detta innebär slutet för Alitalias färger. Grönt och rött ska inte vara bredvid varandra i en logotyp.

Fast denna logotyp (som är text) är ju inte direkt beroende av sin färgsättning, så det ställer ju inte till några problem (om inte den färgblinde nödvändigtvis bryr sig om färgsättningen som sådan).

Men för min del får de gärna gå tillbaka till sin orginal-livery, som också finns på ett plan idag: http://img.photobucket.com/albums/v676/venexiano/I-BIXR_800.jpg
 
Toppen