Ganska enkelt: man kommer in i Air France-loungen därför att det är en Air France-lounge, alltså en SkyTeam-lounge utan specialregler. Då gäller SkyTeams allmänna inträdesregler, utöver det som står i listan. (I alla fall om inte loungen har kapacitetsbegränsningar och nekar folk från vissa flygbolag vid vissa tider.)
I tredjepartslounger/kontraktslounger kommer man däremot enbart in om
det flygbolag man flyger med har kontrakt med just den loungen (och man uppfyller övriga regler för att komma in gällande biljettklass och status).
Det här gäller mig veterligen i alla tre allianser och är inget som är unikt för SkyTeam: tredjepartslounger har andra tillträdesregler än flygbolagens egna lounger. Det är bara så att SkyTeams loungelista uppenbarligen verkar få ännu fler på BC att göra egna tolkningar (ägna sig åt önsketänkande?) än Star Alliance lounge finder gjorde.
(Tjatvarning...) Vill man veta vilka lounger man har tillgång till, så hittar man det på SAS webbplats, även om denna sida blivit svårare att hitta genom att klicka sig fram på webbplatsen.
Kom gärna in för att koppla av, koppla upp och utnyttja tiden på flygplatsen till precis det du vill och behöver göra. Se vårt loungeerbjudande »
www.sas.se
Om flygplatsen inte står med, så finns det ingen lounge för SAS-resenärer. Jag tror inte vi har hittat ett enda undantag från den regeln?
I de allra flesta fall är det alltså helt onödigt att kolla i SkyTeams loungeförteckning, för du hittar inget där som inte står hos SAS, men många lyckas misstolka det som står.
I något enstaka fall, som Air France på IAD ovan, går det att hitta alternativa flygbolagslounger på samma flygplats, utöver den lounge som står i SAS förteckning. Men de fallen är väl några enstaka i hela världen och inget i Europa?