Fredrik Staxäng
Medlem
Enligt uppgift tar tåget till Bogor 1 h 45 min, så det blir en heldag. Det är pendeltåg, så det är säkerligen bara att ta sig till Gambir och ta nästa tåg.
Därefter hade jag planerat att återkomma till Indonesien för minst två veckor för att uppleva saker utanför Jakarta. (Det finns mycket att se i Indonesien, så för den som vill kan det bli ett livsprojekt.)
Läste precis tråden. Det skulle vara kul att få uppföljning . Stannade ni i Jakarta ? Och hur upplevde ni staden ?
Funderar själv på first class ner till Jakarta (lätt att hitta plats) men hur var den? . Och till sist, blir jag nyfiken på vart man åker vidare om man inte stannar i Jakarta .
Kanske lite OT nu, men jag bodde en natt på Rotz Carlton Mega Kuningan, bästa hotelloungen jag har varit i hittills av de de typ 20-tal jag har besökt.