SilverJonten
Medlem
Det som har ändrat sig rent praktiskt är att de numer verkar fråga klart oftare om hotell samt gärna se något bevis på detsamma.
Kan det vara något mer till historien? Hur reagerade hon när de inte kunde åka in i Kanada och USA inte heller lät henne åka tillbaka? Visste de att hans visum hade gått ut och chansade?“It’s called a detention facility, but it’s really a prison,” she says. “Locking doors, guards everywhere, cells, everything clamped to the floor – it’s how I imagine a prison to be. Prison would actually be better, because if you’re in prison, you get a sentence – they tell you how long you are going to be there.”
‘Don’t go to the US – not with Trump in charge’
En definitiv slutsats är att om man ska vidare till tredje land så ska man inte lita på det där med att esta bara behöver vara giltigt vid inresa och inte hela vistelsen - samma för de fall där man ska ha 6 månader på passet. För om man inte kommer in i tredje land så får man stora problem. Det är inget nytt med det, så har det alltid varit, men följderna kan vara värre nu.Kan det vara något mer till historien? Hur reagerade hon när de inte kunde åka in i Kanada och USA inte heller lät henne åka tillbaka? Visste de att hans visum hade gått ut och chansade?
Det är rätt ointressant här. Det relevanta är behandlingen när något inte stämmer. Hon påpekar själv att hon trodde historierna hon hört var irrelevanta för henne själv. Typ, kan det vara något mer till historien? När det kommer till kritan görs det inte skillnad på om du är vit och har röd keps eller om du är från ett shithole-country.Kan det vara något mer till historien? Hur reagerade hon när de inte kunde åka in i Kanada och USA inte heller lät henne åka tillbaka? Visste de att hans visum hade gått ut och chansade?
Som jag skrev i ett tidigt inlägg, det som har gjort min personliga riskanalys annars än tidigare är konsekvenserna av att något går fel. Att bli tillbakaskickad på nästa flyg är trist men veckor i horribla fängelseförhållanden är en för mig oacceptabel risk.Det är rätt ointressant här. Det relevanta är behandlingen när något inte stämmer. Hon påpekar själv att hon trodde historierna hon hört var irrelevanta för henne själv. Typ, kan det vara något mer till historien? När det kommer till kritan görs det inte skillnad på om du är vit och har röd keps eller om du är från ett shithole-country.
Jag ser personligen fram mot att läsa när förste BC-medlem hamnar hos ICE. Den tråden kommer bli festlig.
Det är rätt ointressant här. Det relevanta är behandlingen när något inte stämmer. Hon påpekar själv att hon trodde historierna hon hört var irrelevanta för henne själv. Typ, kan det vara något mer till historien? När det kommer till kritan görs det inte skillnad på om du är vit och har röd keps eller om du är från ett shithole-country.
Jag ser personligen fram mot att läsa när förste BC-medlem hamnar hos ICE. Den tråden kommer bli festlig.
Tror det finns fall där man har använt narkotika på något ställe där narkotika är lagliga och var ärlig vid inresa. Men osäker. Har varit så mycket. Men även jag, som har amerikansk pass är tveksam baserat på min historik på sociala medier. Skulle aldrig ta min partner, som är inte amerikansk och stannade längre än sitt visum för över 15 år sedan, med mig just nu.Asymmetrisk nedsida, kan man ju lugnt säga.
Vad som verkar ganska konsekvent i de fallen där folk stoppats är att det är arbete inblandat, antingen direkt eller indirekt.
Finns det några kända fall där någon ren turist blivit inlåst på det här sättet?
Så den saknade detaljen är att hon kanske inte borde ha fått ett turistvisum tidigare? Är ju ett ganska klent argument. Tar man samma risk om man har ESTA från 2024?Som vanligt fick vi inte hela historian.
Visa bifogad bild 173135