Kan verkligen hålla med om ditt omdöme.
Jag bodde på det där hotellet några nätter hösten 2012 - redan då var det slitet, nergånget och allmänt skräpigt.
Jag blev förresten "inlåst" i mitt eget rum när dörren gick i baklås och inte kunde öppnas - inifrån :eek:
Jag hade rum på första våningen...
Borde vi inte vara försiktigare med att säga att något är odrickbart bara för att det inte passar ens egna smakpreferanser?
Firma J.M. Gobillard är en hyfsat respekterad och omtyckt vinfirma i Hautvillers - förvisso inget prestigemärke, men med en bra produkt för sin prisklass.
Självfallet kan...
Jag vet inte om "tvungna" är ett korrekt uttryck i det här sammanhanget.
Inslaget är producerat av SR:s engelskspråkliga verksamhet "Radio Sweden" och avsett för en engelsktalande publik.
De blev ju standarddesignen från i höstas, för de tre tidigare Star Alliance-målade Airbus 319. Den fjärde har kvar sin retrodesign.
Dessa maskiner har ju mest flugit på norsk inrikes sedan dess, men är nu flyttade till Kastrup.
Och det var många som reste just fredagar och söndagar när alla stockholmsungdomar skulle till respektive från sina regementen i Boden.
DC-10 till/från Luleå på den tiden var synonymt med "beväringsflighter"
Måhända kommer vi att få uppleva det igen?
Menade vederbörande Airbus 320Neo eller vanliga 320 Classic?
Just Classic är nu på väg att fasas ut. Ett antal försvann redan i höstas till bland annat Vueling.
För några veckor sen flög OY-KAY iväg till sista vilan i Marana, och just nu befinner sig tre maskiner (OY-KAR, OY-KAS och OY-KAT)
i...
Bara en vecka efter din fina sammanställning blev den inaktuell, men inte som vi anade.
Airbus 320 CEO OY-KAT tycks befinna sig i Manchester på underhåll. Åtminstone om vi får tro Planespotters.
Däremot lämnade OY-KAY ganska plötsligt SAS flottan och befinner sig nu på "kyrkogården" i Marana...
Ändrat ägande.
Men maskinerna fortsätter att flyga för SAS Connect vilket också framgår här:
https://newsroom.aviator.aero/hra-purchases-three-sas-connect-a320neos-from-acg/
PS: För nördar och kalenderbitare rör det sig om EI-SCA, EI-SIX och EI-SIZ
Jag trodde aldrig att jag skulle skriva det här - men:
Kanske dags att byta flygbolag.
Norwegian börjar ju flyga Stockholm - Bucharest liksom Stockholm - Bilbao.
Dessutom Stockholm - Lyon och Stockholm - Porto.
Intressant tidtabell.
Vill man åka från Stockholm är utresa på måndagar omöjlig (avgång från CPH 07.00) och hemresa fråm Bilbao på fredagar lika omöjlig (ankomst CPH 23.25)
Kortresa fungerar (fredag - måndag) annars är man hänvisad till betydligt dyrare alternativ via CDG eller AMS.
330-flottan är ju lite decimerad för tillfället.
LN-RKN är på service sen tre veckor tillbaka (kommer kanske åter snart?) och LN-RKM är parkerad för inspektion efter tailstriken förra veckan.
Jag ser att SK 915, CPH - JFK, är tursatt med 350 idag vilket säkert också påverkar de hårt belastade...