Inom Sverige är det en rekommendation att bära munskydd i kollektivtrafiken ved trängsel. Jag tycker lite att man kan fokusera på vad man själv gör och inte så mycket på vad andre inte gör (eller gör). Att man behöver maskeras och ta bort en jättestor del av den non-verbale del av kommunikationen när man resar är jättetråkigt tycker jag personligen.
Håller med om att det är tråkigt och stör kommunikationen. Dock uppskattar jag det mer än när det var omöjligt att resa smidigt pga konstant ändrade restriktioner och karantänskrav. Just nu ser jag många runt mig insjukna trots vaccin, så smittläget är ju sämre för närvarande. Därför gör jag mig gärna besväret med mask i hopp om att minska smittspridningen och kunna fortsätta resa obehindrat.
Om mina medresenärer vägrar använda skydd kommer många länder återigen införa karantänskrav, testkrav etc. vilket är både tids- och resurskrävande.