dino_81
Medlem
Däremot så är det ett inte alldeles orimligt antagande att en domstol kommer ålägga kvinnan att betala ett betydligt lägre skadestånd om hennes försvar kan påvisa att hon lider av en allvarlig psykisk störning och att detta i någon mån var orsaken till hennes handlande.
Aspbergers syndrom är inte en allvarlig psykisk störning utan en neurologisk funktionsnedsättning, så jag tror inte att någon domstol kommer tolka det på annat sätt enkom utifrån hennes diagnos. Däremot kan det så klart finnas andra förmildrande omständigheter.
Tror inte heller jag att kvinnan kommer att dömas till något större skadestånd. Jämför med tjejen som stoppade ett plan på Landvetter för att förhindra en utvisning.
Vidare är det intressant med vilket lands lagstiftning som kommer att pröva ärendet rättsligt. Ett eventuellt brott torde prövas i landet där flygningen skulle avgå ifrån, dvs. Grekland medan ett eventuellt civilrättsligt mål torde prövas i landet där flygplanet var registrerat(?) dvs. Danmark.
Oavsett är det ett intressant ärende att följa.