Jag har inte bilden just nu men jag tror att det fanns en skylt vid Fast tracken där det stod att Fast tracken var för Business class resenär, Turkish Airlines Miles&Smiles Elite och Elite Plus NÄR de flyger med Turkish Airlines ut från Istanbul Ataturk flygplats.Turkish Airlines CIP Lounge Istanbul. Första och sista gången jag flyger Star Alliance från Istanbul, ingen fasttrack trots TK Elite så man fick spendera en halvtimme i vanliga kön. Annars är loungen lika trevlig som alltid. Detta är första gången som jag faktiskt kan maximera besöket då det inte serveras någon mat på LOT.
Okej. Jag måste i sådana fall ha tolkat det fel på hemsidan där jag minns att det skulle gälla för alla Star Alliance bolag. Lite snålt tycker man, med tanke på att andra bolag inte begränsar fast track till egna bolaget för egna statusmedlemmar.Jag har inte bilden just nu men jag tror att det fanns en skylt vid Fast tracken där det stod att Fast tracken var för Business class resenär, Turkish Airlines Miles&Smiles Elite och Elite Plus NÄR de flyger med Turkish Airlines ut från Istanbul Ataturk flygplats.
Det låter konstigt, men jag har iofs aldrig flugit annat än TK från Istanbul, så jag har ingen koll. Jag hade Fast Track som Elite Plus i ekonomi iaf.Okej. Jag måste i sådana fall ha tolkat det fel på hemsidan där jag minns att det skulle gälla för alla Star Alliance bolag. Lite snålt tycker man, med tanke på att andra bolag inte begränsar fast track till egna bolaget för egna statusmedlemmar.
Jo med TK Economy är det inga problem med fast track som vanlig Elite, dock får bara Elite Plus använda direktingången från incheckning till lounge. Men tycker det är riktigt märkligt att de även förbjuder Business Passagerare på Star Alliance flyg från att använda fast track. Inte ens SAS har så snåla regler.Det låter konstigt, men jag har iofs aldrig flugit annat än TK från Istanbul, så jag har ingen koll. Jag hade Fast Track som Elite Plus i ekonomi iaf.
Dock Fast track som EBG gäller inte officiellt när man reser i Economy (eller SAS Go) med en bonusresa biljett enligt SAS webbsida.Jo med TK Economy är det inga problem med fast track som vanlig Elite, dock får bara Elite Plus använda direktingången från incheckning till lounge. Men tycker det är riktigt märkligt att de även förbjuder Business Passagerare på Star Alliance flyg från att använda fast track. Inte ens SAS har så snåla regler.
Fast Track - SASSAS skrev:Du är välkommen att använda Fast Track om du...
- reser i SAS Business eller SAS Plus
- reser i Wideroe Business eller Flex
- är EuroBonus silvermedlem och reser i perioden 1 jul - 31 aug eller 15 dec - 15 jan
- är EuroBonus Guld- eller Diamantmedlem (oavsett biljettyp) (gäller ej bonusbiljett), förutsatt att resan sker med SAS, Wideroe eller annat Star Alliance-bolag
- reser i Business med en av våra samarbetspartner på ett SKflightnummer
De fick säkert en heads-up från Auroraloungen så de han plocka undan flaskan...Sitter i Vilnius loungen som saknar GT idag![]()