Dr. Miles
Expert
Det kan nog vara skillnad av benlängd.Rart hvor forskjellig man er![]()
Även om man har samma totallängd, kan man ha olika benlängd därmed upplevs samma stolen annorlunda.
Det kan nog vara skillnad av benlängd.Rart hvor forskjellig man er![]()
Det kan nog vara skillnad av benlängd.
Även om man har samma totallängd, kan man ha olika benlängd därmed upplevs samma stolen annorlunda.
Bagageförsening 9 Juli. Jag och partner gör nödvändiga inköp för 1300€. Idag (!?) återkommer man och meddelar att trots tidigare given information om att någon beloppsgräns inte finns utan att skäligheten i varje enskilt fall prövas att man ämnar ersätta med 100$ per person. Inte ens de sämsta bagageförseningsförsäkringarna i ICA-Banken har en sådan låg nivå.
Spontana idéer? Överklagade naturligtvis och nästa instans blir väl ARN. Någon som varit i liknande situation?
Driver ett annat ärende med ett med försäkringsbolag i ARN nu och det är ju en högst ledsam process som jag gärna undviker igen..
Hemresa ersätts väl i regel inte?Vilken var sträckan? Var det ut- eller hemresa?
Ut- eller hemresa spelar ingen roll enligt Montralkonventionen. Sedan kan man ha en separat reseförsäkring (alt via bankkortet) som har andra villkor.Hemresa ersätts väl i regel inte?
Har absolut förståelse för SAS skepsis jämtemot 1300€ spend på 24h(?) försenat bagage. Bör nog bereda dig på att behöva redogöra för dessa nödvändigheter väldigt noga.
Inom Europa, utresa.Vilken var sträckan? Var det ut- eller hemresa?
Hemresa ersätts väl i regel inte?
Har absolut förståelse för SAS skepsis jämtemot 1300€ spend på 24h(?) försenat bagage. Bör nog bereda dig på att behöva redogöra för dessa nödvändigheter väldigt noga.
Maxbeloppet (om man inte angett högre vid incheckningen) är 1131 SDR, vilket med dagens valutakurs motsvarar ungefär €1300. Det ser ut som om @Kandinsky har koll på sina kronor ;-)Inom Europa, utresa.
Naturligtvis ser beloppet tämligen stort ut, men detta är ett resultat av problem med det andra försäkringsbolaget. Kravet mot SAS skulle ursprungligen varit 600€. Vad gäller redogörelsen är detta inga problem för mig, den är dock inte efterfrågad SAS.
Råkade ut för motsvarande i vintras med SN, de hävdade å det bestämdaste att de inte var skyldiga att betala ut mer än 50 EUR per person, trots citering av EU-reglementet. Orkade inte bråka mer och skickade ett claim till försäkringsbolaget istället. Polaren som var med hade dock ingen försäkring som täckte hans utlägg... Vi handlade (nödvändiga) kläder för 200 EUR var och skickade in alla kvitton till flygbolaget (vilket de begärde, innan de bestämde sig för att 50 EUR var max).någon beloppsgräns inte finns utan att skäligheten i varje enskilt fall prövas att man ämnar ersätta med 100$ per person.
Maxbeloppet (om man inte angett högre vid incheckningen) är 1131 SDR, vilket med dagens valutakurs motsvarar ungefär €1300. Det ser ut som om @Kandinsky har koll på sina kronor ;-)
Sök räntor & valutakurser | Sveriges Riksbank