Senaste nytt

Amex inför månadsavgift för SAS Classic

FlyPremium är najs om du får till 200k/år
Japp, över 200kpoäng åker du business i världen och över 125k i premium economy + business europa. Obegränsat antal gånger, dock bara med SAS. Bröllopsresa, då kanske amex fortfarande är bättre - går ju få till lite fler destinationer.
Låter nice men tyvärr spenderar vi inte 200 000 kr per år. Snarare runt 100k för oss två.
 
Låter nice men tyvärr spenderar vi inte 200 000 kr per år. Snarare runt 100k för oss två.
Inte spend, poäng. Med enbart poäng från SAS MC utan kampanjer behöver du spenda 1,33miljoner kr per år för Business long haul, räkna med minst 1miljon spend med lite flyt 2x helger. ;-)
 
Som sagt , gäller 200k EB-poäng. Flyg lite SAS Revenue, helst bokade på tex SAS julkalender, så kommer du undan med längt under ½MSEK på kortet.
 
Ni som har sas amex classic just nu, ska ni uppgradera till sas amex premium eller hur gör ni? Funderar på att gå över till Amex Cashback istället. Men samtidigt så känns det också lite meningslöst för att om man spenderar 100 000 kr på ett år på det kortet får man tillbaka 830 kr, det är inte mycket pengar direkt.
Och 10 000 poäng som man drar in med den spenden på ett Amex Classic är inte mkt det heller. Har man så låg spend och inte drar in poäng på andra sätt så är nog ett cashback-kort att föredra.
 
Toppen