För några år sedan bokade jag en vän och mig att flyga HEL-CDG-JFK med Air France. Vi krediterade båda till samma program (OK) och flög exakt samma rutt i samma reservation tillsammans. Av 2x2 segment krediterades 3 automatiskt. Det fick mig att undra om det ligger någon sorts slumpgenerator som tar bort vissa resenärer från att krediteras för vissa segment.Märkligt hur oiika det kan funka, vi var 5 st som åkte till USA. Vissa fick poängen direkt, andra fick nästan alla efter nån dag.
Jag har fått för ett leg mitt i resan inget annat...?
För några år sedan bokade jag en vän och mig att flyga HEL-CDG-JFK med Air France. Vi krediterade båda till samma program (OK) och flög exakt samma rutt i samma reservation tillsammans. Av 2x2 segment krediterades 3 automatiskt. Det fick mig att undra om det ligger någon sorts slumpgenerator som tar bort vissa resenärer från att krediteras för vissa segment.
Verkligen. Det har blivit många fina poäng på den kampanjen!Det finns ju två saker som kan ske nu. Antingen tänker man från SAS sida "den här kampanjen blev så krånglig och rörig att detta kommer vi aldrig att göra om igen". Eller så tänker man "nu vet vi hur man ska hantera det, så vi kan köra samma sak nästa jul igen". För min egen del hoppas jag på det senare.
Hoppas på ännu bättre kampanjer. Nästa år fyller SAS 80 år...Det finns ju två saker som kan ske nu. Antingen tänker man från SAS sida "den här kampanjen blev så krånglig och rörig att detta kommer vi aldrig att göra om igen". Eller så tänker man "nu vet vi hur man ska hantera det, så vi kan köra samma sak nästa jul igen". För min egen del hoppas jag på det senare.