Senaste nytt

Zanzibar, kan det vara något att ha?

I morse tog jag fram min nyinköpta guldiga väska och min fru tog den något äldre svarta. Strax efter 8 på morgon togs bussen in till centralen för vidare färd mot Kastrup med Öresundståget. Resan till Kastrup innebar ett tågstopp med omstart av batterier ett par gånger, stillastående ett par gånger samt till slut ett tågbyte i Helsingborg. I normala fall tas bilen till Kastrup, men vid avfärd kl 15 från Kastrup tänkte vi att tåget kan vara ett alternativ. Vet nog vad vi kommer välja nästa gång. I alla fall, vi kom fram till Kastrup till slut, där vi sitter o väntar på flyget till London.
IMG_5497.jpeg


Återstår att se om guldet glimmar när vi kommer tillbaka till Sverige.

Men vi backar bandet lite. Hösten 25 började vi fundera på någon kul resa kommande år. Tanken var att åka i andra halvan av september och inte välja medelhavet denna gång. För inspiration användes reserapporterna och lyckade bonusresor här på BC. Hittade då ett par som lyckats boka till Mauritius, Seychellerna och Zanzibar. Då vi redan varit på de två första resmålen, så valdes Zanzibar. Vid den tidpunkten fanns det gott om bonusresor dit, men helst ville man undvika att landa och åka från Zanzibar mitt i natten. Till slut hittade vi en resa med 7 dagar på plats med bra flygtider.

Cph-Lhr-Nbo-Znz på ditvägen och Znz-Nbo-Cdg på hemvägen för det facila poängpriset av 105 000 (ett par dagar innan höjningen) med Amex 2-1 och ca 3000 kr, för resa i business. Stoppet i Paris på hemvägen blev bra, vi var där senast 2004, så det kanske var på tiden att komma tillbaka ett par nätter innan hemfärd. En resa med Sas och resten med Kenyan. Tyvärr fick 3 dagar innan avfärd ett Whatsup meddelande om byte av flyg på hemfärden, vilket innebar avfärd 4.40 istället för 9.20.

Val av hotell blev det då icke-färdigbyggda Riu Palace Swahili Adults only. Hotels.se hade då ett bra erbjudande där man för en liten slant extra fick tillgång till deras premium avdelning Elite. Bygget blev försenat men verkar ha öppnat under våren.

När jag min fru började resa för ca 30 år sedan valdes nästan alltid det billigaste hotellalternativer för att i stället lägga pengarna på utflykter. Med ålderns rätt har vi omvärderat detta och bor ganska fint numera. Dock har vi alltid prioriterat utflykter och se oss runtomkring på resmålet och nästan enbart sovit på rummen, vilket kanske är lite bortkastat. Denna gång tänkte vi stanna på hotellet och satsa mindre på utflykter, om vi klarar av det.

Lång inledning men förhoppningsvis blir det mer bilder o mindre text framöver, om inte bilduppladdningen strular. Snart dags att gå på flyget mot London. Återkommer
 
Last edited:
"Whatsup meddelande om byte av flyg på hemfärden, vilket innebar avfärd 4.40 istället för 9.20"
Jeg foreslaar, at I checker op paa jeres booking paa KQs hjemmeside. Dels giver de normalt alternativer, dels kan Whatsapp's KQ-meddelelser vaere forkerte. KQ Dreamliner business klasse er pragtfuld (god benplads). ZNZ-NBO-ZNZ plages ofte af forsinkelser (sorry)...God tur!
 
Last edited:
Uppe i luften och bra tryck på nätet. Avgångsgate var E228, ny för min del, vilket innebar en längre runda från loungen bort mot F-gate, genom tull och sedan tillbaka till gamla tullen vid loungen. Antar att man kunde tagit den och sparat ett par meter. Nåväl, ett par meter extra att gå skadar nog inte.

Helt fullt i business och förmodligen helt fullt plan. Skippar mat till förmån för flytande mat. Proaktiv personal då jag fått påfyllning 2 gånger. Förhoppningsvis hinner vi med en runda eller två till.

Lovade lite fler bilder. Så här kommer dubbelt upp.
IMG_5503.jpeg


Varannan vatten ska det vara tydligen. Trevligt med nya glas, nästan helt nya från glasmästaren antar jag.
IMG_5504.jpeg
 
"Whatsup meddelande om byte av flyg på hemfärden, vilket innebar avfärd 4.40 istället för 9.20"
Jeg foreslaar, at I checker op paa jeres booking paa KQs hjemmeside. Dels giver de normalt alternativer, dels kan Whatsapp's KQ-meddelelser vaere forkerte. KQ Dreamliner business klasse er pragtfuld (god benplads). ZNZ-NBO-ZNZ plages ofte af forsinkelser (sorry)...God tur!
Fick det erbjudandet vid 22 tiden i lördages på mail, då kunde man välja ny tid tre dagar före och två dagar efter vår ursprungliga avgångstid. Med tanke på lördag och vad det innebär så beslöt jag att sova på saken, dagen efter var vi automatiskt ombokade och kunde inte välja de andra dagarna. Fanns ett kvällsflyg dagen innan som kanske hade funkat, men så är det när man vilar på hanen.

Ser fram mot att åka Kenyan, senast var 1999 mellan Nairobi och Mombassa. Då hade en passagerare med en stor fågelbur som hamnade raden bredvid mig. Fåglen satt och pratade och visslade hela flygningen. Handbagagen var betydligt större än var som var tillåtet och låg i gången, då de inte fick plats på hatthyllan. En bit in i flygningen fick vi byta platser, då fällde de våra säten på något sätt, för att passagerare skulle kunna rulla ut mattor och be. Lite annorlunda men kul att få uppleva. Inte riktigt vad man är van på hemmaplan på inrikesflygen upp till Stockholm.
 
Framme i London, buss till terminal 4. Där blev vi hänvisade till Plaza Premium Lounge. Ganska standard lounge, lite åt det mediokra hållet. Dock stora fönster mot plattan. En öl på fat, 2 röda och 2 vita viner med runt 3 i betyg på Vivino. Standard sortiment på sprit. Ett par olika varmrätter och kanske mest fokus på färgglada efterrätter. Om sas på Kastrup är en trea så är detta en tvåa eller tvåa plus. Finns även en Air France lounge på denna terminal, lite osäker om man har behörighet som sas guld med business på Kenyan, den är förmodligen vassare.

IMG_5521.jpeg
IMG_5522.jpeg
IMG_5523.jpeg
IMG_5524.jpeg

Färgglatt, massvis med vitaminer

Nästa stopp blir Nairobi
 
Blev en icke planerad lång cliffhanger, vilket får tillskrivas cookies på denna sida. Dessa var man tvungna att godkänna på något sätt, vet dock inte hur man godkänner.
Gick inte heller logga ut eller posta något, så lika bra lägga fokus på semestern i stället för uppdateringar. Kanske något lokalt afrikanskt, för hemma verkar det funka som vanligt.

Nåväl, flyget från London avgick i tid, planet var en 11 år gammal Boeing 787-8. Ganska luftig kabinen, 3 rader med 2-2-2 i främre delen och 2 rader med 2-2-2 i bakre delen.

IMG_6284.jpeg
IMG_6283.jpeg


Stolarna var av modell äldre och inte så privata. Vi valde mittenplatserna på andra raden. Dåligt med förvaring vid sätet och föråldrade skärmar med lång fördröjning på infosystemet gjorde att jag valde att ha skärmen släckt. Val mellan juice, alkoholfri drink och champagne erbjöds innan start.

När vi kommit upp på marchhöjd delades meny ut samt att de kom med dricka och nötter.
IMG_6285.jpeg
IMG_6287.jpeg
IMG_6286.jpeg

Jag valde biffen och frun valde kycklingen, helt ok. Efter avslutad måltid var det dags att sova, vi fick varsinn madrass och varsitt täcke. Flygningen ska ta drygt 8 timmar, så det gällde att försöka få ett par timmars sömn. Somnade gott men vaknade efter någon dryg timme eller så, då var det dags för försäljning av duty free goods, vilket gladeligen ropades ut på två olika språk i en då släckt kabin. Kanske inte helt optimalt? Försökte somna om, vilket inte var det lättaste. Lyckades till slut men kändes som jag blev väckt direkt efter jag somnat. Då var det dags för frukost, kanske lite väl tidigt. Var då ca 3 timmar kvar av flygningen. En ganska liten frukost som jag kunde hoppat över, men jag fick ingen fråga om jag ville bli väckt eller ej. Därefter landade flyget lite före beräknad tid, ca 5.30 lokal tid.
Sammanfattningsvis en ok flygning fast med begränsad sömn. Gammal kabin men trevlig kabinpersonal och helt ok mat.
 
Om jag gjort min läxa rätt så krävs inget visum till Kenya så länge man inte lämnar flygplatsen. Vi fick inte heller några frågor på detta. Efter en snabb tur genom tull och transfer så dök denna skylt upp.
IMG_6291.jpeg

En anställd såg att vi såg lite vilsna ut och hänvisade oss till den näst översta loungen, vilket skulle vara den stora. Ett par minuters gångväg och en hiss upp så dök denna skylt upp.
IMG_6294.jpeg

En snabb visning av boardingkort, därefter var vi välkomna in.

Loungen är ganska smal med ett par olika sektioner med maten i mitten. Gott om sittplatser dock var stolarna inte av modell modernare. Vissa fåtöljer var i princip osittbara, bestående av bara en fjäder som ensamt attackerar uppåt. Som tur fanns det andra stolar att välja på.

Vi kom till frukosten, fanns en kock som gjorde diverse äggrejer samt att det fanns lite andra saker som det gick att få ihop en ok frukost, om man önskar det. Utöver detta fanns en baristakille liknande loungen i Köpenhamn, som kunde röra ihop lite kaffedrycker. Här fanns även baren för den som önskar en morgondrink eller vin. Öl fanns för självplockning, fanns 4-5 olika sorter att välja på.
IMG_6297.jpeg
IMG_6296.jpeg

IMG_6298.jpeg

Baristakillen, han var inte så farlig efter ett par besök, även om ovan personer ser lite avvaktande ut.

Tanken var att spendera ca 2 timmar i loungen, men tiden växte pga försenat flyg. Då gäller det att hitta alternativa sysselsättningar, helst av allt ville man slumra till ett par minuter, men det vågade vi inte för risk att missa nästa flyg. Så det fick bli ett par besök till baristan för att prova olika kaffedrycker.

IMG_6293.jpeg

Lite mer exotiska resmål än hemmaflygplatsen. Där kan vi välja på Arlanda och någon charterdestination om vi har tur.

Efter ytterligare någon timme var det time för boarding. Men tji fick vi, blev ytterligare 30 minuters väntan vid gaten innan boarding.

Zanzibar nästa
 

Attachments

  • IMG_6292.jpeg
    IMG_6292.jpeg
    231,6 KB · Visningar: 40
Flyget till Zanzibar var planerat till 1.20 men tar i praktiken max en timme. Denna flygning utfördes av en 14 år gammal Embraer.
I business fanns 3 rader med 2-1. Innan avfärd erbjöds juice eller champagne. Då flyget var knappt två timmar försenat så har min frukostklocka slagit över till champagne o’clock, så valet blev enkelt.

IMG_6299.jpeg
IMG_6300.jpeg


Samma skumpa som på den långa flygningen. Flaskan är av modell mindre, kanske en pint? Men det kompenseras av ännu mindre glas, vilket i sin tur innebär att kabinpersonalen får kämpa lite med att hålla glaset välfyllt.

Tanken var att sova denna timme, men killen som jobbade i business var pratglad och höll glaset välfyllt, så det blev ingen sömn. Frukost erbjöds också, men det fick räcka med 2 frukostar idag.

En snabb flygning, därefter framme på Zanzibar. Dock är det inte helt enkelt att bli insläppt, eller rättare sagt det kräver lite förberedelser som kan vara bra att känna till, om man vill åka till Zanzibar. Så innan vi reste bör man:
- köpa en obligatorisk försäkring, kostar 44 usd. Gjordes på nätet och den fick man direkt.
- visum, kan lösas på plats eller på nätet. Kostar 50 usd. Efter många försök lyckades jag lösa detta på dator (ej telefon), otroligt buggig sida. Kräver uppladdning av pass och foto mm. Tog knappt en vecka att få, bör nog bokas minst 2 veckor innan
- intyg gula feber, vet ej om det är obligatoriskt, har läst lite olika om detta, vi vågade inte chansa
- skaffa surf via e-sim, förslagsvis via Tontons sida. Verkar inte finnas svenska abonnemang med rimlig kostnad på surf. Samtal, sms och surf är annars dyrt, åtminstone enligt vad jag hittat

Försäkring och visa bör man skriva ut på papper. Vi fick plocka fram försäkringen vid ett par tillfällen.

Trots att vi var nästan först av flyget tog de mer än 30 minuter att passera tull, då hade vi bara ett par framför oss i vår tullucka.

Under denna tid så hade vi kontakt med vår förbokade taxi, som lovade att dyka upp vid utgången. Men givetvis var han inte på plats, ett par whats up meddelanden senare dök han upp efter 15 min. Påverkad av en lång resa med begränsad sömn så var jag förberedd på en liten uppläxning, men chauffören körde direkt ett par jambo, hakuna matata och pole pole samt ett stort smile, vilket lugnade ned en lätt uppstressad turist. Dessa ord skulle vi få höra ytterligare ett par tusen gånger under kommande vecka…

In i bilen för knappt en och en halv timmes transfer, som blev till dryga 3 timmar. Dels på grund av otroligt dåliga vägar kring flygplatsen, väntan i kö för att några stadshuvuden skulle passera samt slutligen ett polisstopp där chauffören var tvungen att sticka till lite pengar för att låta köra oss vidare. Skam den som ger sig, men till slut var vi framme på hotellet.
 
Hotellet vi bokat heter Riu Palace Swahili och är ett all inclusive adults only hotell. Hotellet skulle ha öppnat hösten 2025 men blev försenat till början av 2026. Vi bokade nästan 11 månader innan avfärd via hotels.se och för en någorlunda billig peng kunde man välja till deras Elite club, med lite fler förmåner.

I och med att hotellet är nybyggt så är det i otroligt bra skick och, enligt mig, ytterst smakfullt och stiligt hotell med stora öppna ytor.
IMG_6321.jpeg




IMG_6320.jpeg


Vårt rum var ett hörnrum på översta våningen (7), med utsikt över havet och poolområdet.
IMG_6302.jpeg
IMG_6301.jpeg


Fördel med Elite för den som vill göra sin egen drink.

IMG_6311.jpeg


Utsikten från balkongen var ganska ok.
IMG_6304.jpeg
IMG_6303.jpeg


Hotellet har tre pooler, varav den ena har en bar, så att man kan svalka strupe och kropp samtidigt.
IMG_6314.jpeg
IMG_6316.jpeg

IMG_6310.jpeg


Hotellet ligger granne med stranden. Otroligt fin och len sand samt klart vatten, bland de finare jag upplevt. Dock ordentligt med tidvatten.
IMG_6324.jpeg
IMG_6322.jpeg
IMG_6317.jpeg
IMG_6323.jpeg


Hotellet har 7-8 matställen samt ungefär lika många barer. Frukost serveras på ett ställe, lunch på 2 ställen och kvällsmat på 7-8 ställen. Ett av ställena är buffé, de andra har olika teman med a la carte, begränsat antal rätter och platser, vilket kräver förbokning via Riu appen. Vi provade 4 av dessa men tyckte nog buffén var den bästa, även om det är skönt med lite miljöombyte. Buffén var nog bland de bästa jag upplevt, otroligt stort utbud och olika variationer varje dag, både när det gäller lunch och kvällsmat. Finns något för alla smaker och framför allt min favorit, färsk frukt i mängder. Även till frukost finns allt man kan önska sig.
IMG_6308.jpeg
IMG_6306.jpeg
IMG_6307.jpeg


Så här brukade min frukost se ut, första tallriken.
IMG_6309.jpeg


Med tanke på all god mat, så behövde vi utnyttja detta varje morgon. Bra utrustat men för litet rum.
IMG_6313.jpeg


Dryck då? Fanns ett vitt, rött och rose som ingick, allt serverat på flaska. Ett av dem fanns på systemet för dryga hundringen, helt ok. Öl fanns 4 lokala som ingick, både på flaska och på burk. Läsk fanns också på flaska, dvs inga fat. Läsken var coca cola och liknande, dvs inget lokalt eller lågpris. Spriten till drinkar var åt fulhållet när det gäller gin, vodka och rum. Resterande var kända märken, dock inget särskilt. Mousserande fanns ett par olika sorter. Servering i plastglas vid pool och vanligt glas vid mat och ej strandbarer.

De som hade köpt till Elite har tillgång till bättre sprit och importerade öl, typ Heineken och Corona. Fanns även en särskild bar för Elite.

Varje kväll var det någon form av underhållning, men detta var nog hotellets svagaste kort.

Hotellet låg på rätt sida, solnedgång varje kväll. En riktig höjdare.
IMG_6319.jpeg
 
Tiden går fort när man har det bra, en vecka försvann snabbt. Ganska optimalt väder, ca 30 grader på dagen med svag bris och någon molnbank. På kvällarna höll det runt 25-26 vilket gjorde att man kunde gå i kortärmat och shorts.

Någon dag innan avresan fick vi ändrad hemresetid, take off blev 04.40 istället för 10.10. Uppstigning strax efter 01.00 för att hoppa in i taxin som kom punktligt 01.30. Det som tog 3 timmar till hotellet tog bara 1 timme till flygplatsen. Incheckning på flygplats gick smidigt, fanns en Skyteam Elite disk som var tom. Någorlunda snabbt igenom tull och sedan till en lounge, som används av alla flygbolag. Loungen hade lite odefinierad mat som vi avstod, loungen påminnde mest om ett gammalt skyddsrum och inget man behöver avsätta mer tid än nödvändigt i.

Snabb boarding 1 timme innan avfärd gjorde att vi lämnade gaten 40 min innan beräknad avfärd. Även denna gång erbjöds champagne innan take off, vi är inte sämre än att ta seden dit vi kommer. Denna gång en 15 år gammal Embraer som skulle ta oss till Nairobi.

Tidigare avfärd innebar 6 timmar i loungen i Nairobi, samma lounge som på hitresan. Lyckades nicka till någon timme, därefter frukost och lite botanisering av dryck.

IMG_6326.jpeg


Märks att man är på andra sidan ekvatorn, ölen svävar i luften.
IMG_6325.jpeg


Ett dagflyg till Paris väntade, samma flygplanstyp som på hitvägen. För säkerhets skull hade vi samma platser. Man vill ju gärna känna igen sig.

IMG_6329.jpeg


Därefter en ganska händelsefattig flygresa till Paris, blandad med mat, dryck och sömn.

IMG_6333.jpeg
IMG_6332.jpeg
IMG_6330.jpeg


Förrätt
IMG_6334.jpeg


Varmrätt
IMG_6335.jpeg


På utresan helt full kabin, på hemresan var mer än hälften av platserna tomma. Efter drygt 8,5 timmar anlände vi till Paris för ett par dagars storstadssemester. Men det är en helt annan historia.
 
Toppen