Ännu en e-visa story
Ansökte e-visa 5 dagar innan (dum som man är så tror man att allt man ansöker online sker inom 24 timmar).
Han iaf får statusen behandlas innan det var dags att ge sig av till Zanzibar.
Har ju läst en massa om scam o alla vill sno åt sig dina pengar på flygplatsen, så jag var redo att betala än en gång för visa vid ankomsten.
Åkte business och var först av en glest befolkad dreamliner då de flesta hoppade av planet vid Kilimanjaro.
Tog en chansning vid första vakten o sa att jag hade en pending e-visa.
Vakten bad mig försöka vid e-visa burarna, och med några hopp fram o tillbaka via 3 olika glasburkar och nån som gick och pratade med en supervisor så fick jag tillslut ett nummer på en post-it lapp och kunde gå landslide utan att behöva betala ännu en gång.
Så min upplevelse var långt ifrån att bli scammad. Alla var trevliga och ville hjälpa till, ingen av de ca 5 olika personerna jag stötte på ville varken göra det svårt för mig eller fylla sina egna fickor.