Varning för fackstrul hos AY

  • Thread starter Thread starter Flying Finn
  • Start date Start date
F

Flying Finn

Guest
Tack vare den pågående finska poststrejken och att alla fackförbund som är anknytna till logistikbranschen har ett vapenbrödraskapsavtal, så har idag även Finska kabinpersonalsförbundet informerat om övertidsförbud fr.o.m. måndagen 30.11. och fram till fredagen 4.12. I fall avtalsstrulet inom Posten fortsätter, vilket jag förmodar p.g.a. de stora omstruktureringsfrågorna som digitaliseringen medfört, så kan nya aktioner förväntas även hos AY.



Även Luftfartsunionen har varnat om bistånd till postfacket, men i nuläget gäller deras insats endast postflyg, vilket inte angår vanliga passagerare.



I nuskedet har inte AY informerat ännu någonting, men övertidsförbud brukar medföra inställda flyg p.g.a. personalbrist. Det lönar sig vara redo att det sker förändringar hos AY nästa vecka.



Håller er uppdaterade när mera information kommer.
 
Båda avtalspartnerna har idag godkänt riksförlikningsmannens förslag till kompromissavtal. Alla samtliga fackaktioner är där med inställda. AY flyger som normalt. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Om nu äntligen Posten skulle få fram mitt nya AMEX Platinum! Kan ju inte boka någonting med vanliga MC utan poäng. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Back
Top