Vi var där förra året, bodde på Hilton. Helt ok, bra rum och barn upp till 5år äter gratisVar där tidigare i år i 10 dagar. Testade både östkusten och västkusten. Västkusten har med stor marginal de bästa badstränderna. Vilket hotell har ni bokat?
Vi var där förra året, bodde på Hilton. Helt ok, bra rum och barn upp till 5år äter gratisVar där tidigare i år i 10 dagar. Testade både östkusten och västkusten. Västkusten har med stor marginal de bästa badstränderna. Vilket hotell har ni bokat?
Brutalt dyra hotell kan vi säga..En annan häftig o paradisvacker fransk ö är ju St Barth … med en svensk historia. En härlig mix av enkelhet och lyx o flärd. Två restauranger i Gustavia vi gillar, och som vi ”brukar” besöka när vi seglar till St Barth, är Eddy’s Ghetto och Bonito. Fantastisk mat på båda, Eddy’s är i en häftig botanisk trädgård och Bonito har en svårslagen utsikt över lyxyachterna i Gustavia. Men vi har ingen erfarenhet av några hotell på St Barth eftersom vi seglar dit och bor på en katamaran.
Ännu en bra anledning att segla ditBrutalt dyra hotell kan vi säga..
Vad tyckte ni om Saint Martin? Funderar på en vecka där med frugan men är lite osäker på om det är bra?Inte varit där. Tänkte boka till Martinique eller Guadeloupe våren 2027
Senast var vi 2 veckor på Saint Martin under Nyår 25/26. 1 vecka på varje sida..
Annars massa andra öar i Karibien men aldrig just de två franska.
Tycker ön är fett najs. Varit där massa gånger med kryssning men då ser man mest Philipsburg. Nu åkte vi runt. Fina stränder på franska sidan (eu) o billigare än holländska. Mkt BRa snorkling på pinell IslandVad tyckte ni om Saint Martin? Funderar på en vecka där med frugan men är lite osäker på om det är bra?![]()