Senaste nytt

Var befinner jag mig?

Snyggt Jacob, upp i ensam ledning. :)

Vilken stad är det här då?
Bör nog vara rätt så enkelt att lista ut..

Visa bifogad bild 10754

Nästan roligare att resonera än att gissa (särskilt om man inte har någon bra gissning...)

Högertrafik, barrskog, mycket trafik med hög andel lastbilar och en motorvägskorsning med minst två 6-filiga motorvägar:

Jag tror att det här är i Tyskland. Vilken stad, tja någon i syd eller väst förmodar jag, Gissar på den stora Autobahn-korsningen mellan A9 och A3 utanför Nürnberg.
 
Hm, ja det är en väldigt stor korsning hur som helst, även med tyska mått. ..jag utgår nämligen från att "bra resonemang" innebär att det är Tyskland åtminstone :)
 
Förutsatt att bilden är självtagen (man får inte publicera andras bilder utan tillstånd) bör korsningen ligga i någorlunda närhet till någon flygplats.
 
Hm, jag tar den här kommentaren som en liten ledtråd och säger att vi är utanför Frankfurt am Main där nog skapligt många här har varit någon gång. Gissar att det inte är otänkbart att Andreas själv tagit bilden på någon flygning :)

Rätt!

Bilden är tagen av mig vid inflygning till Frankfurt Airport.
Man kan se denna "korsning" om man sitter på vänstersida i planet och tittar ut när man är på inflygning mot landningsbanorna 25R & 25L.
1 poäng till dig.
 
Last edited:
Offenbacher Kreuz...galna dimensioner på trafiken där nere, 216 000 fordon/dygn och då är det ändå långt från Frankfurter Kreuz (som man ser på höger sida precis innan landning vid samma inflygning) med groteska 300 000+/dygn. (Essingeleden värst i Norden med 160 000 nånting)
 
Nu får jag snabba mig, hade tänkt ta en luring, men har den inte på datorn. Men hade väl denna bilden, var är den tagen, exakt plats, orten alltså.
DSCN8666.jpg
 
Toppen