Senaste nytt

Vad göra med Coop poäng?

Om du absolut måste maximera värdet och hotell finns inte kvar KANSKE* kan du ta ut en värdecheck för en procentrabatt istället för 50, 100 kr.

sedan väntar du tills en Coop nära dig har en riktig bra rea på något som du kan köpa i bulk för några tusen kronor (toapapper resten av livet...) och använd percentrabatten som bör bli högre än rabattvärdet av en kupong i kronor för samma antal bonuspoäng.

*OBS jag har ingen aning om % rabatten gäller även för varor som redan har nedsatt pris. eller om % rabatt kuponger finns kvar som val.
5% på ett köp finns fortfarande, men de enhancade den till att inte gälla några varor med nedsatt pris för några år sedan.
 
5% är bra om man handlar riktigt mycket. En gång i tiden fanns Obs! stormarknader, där kunde man köpa dammsugare, tv-apparater, dvd-spelare, disk- och tvättmaskiner etc. Finns detta sortiment kvar inom Stora Coop är det kanske bra utdelning.
 
5% är bra om man handlar riktigt mycket. En gång i tiden fanns Obs! stormarknader, där kunde man köpa dammsugare, tv-apparater, dvd-spelare, disk- och tvättmaskiner etc. Finns detta sortiment kvar inom Stora Coop är det kanske bra utdelning.


Det ersattes väl av att de började driva Bolistbutiker i anslutning till varuhuset, som de också lagt ner allteftersom.
 
Jag plockade ut en värdecheck, utöver denna handlade jag för 400kr som skulle vara bonusgrundande.
Tillsammans med det antalet poäng jag hade kvar skulle jag då ha tillräckligt för att plocka ut ytterligare en värdecheck
men icke, man måste handla för minst 1000kr/månad för att på poäng.


Under 2024 uppdaterade vi vårt poängsystem.
Numera registreras inte poängen direkt efter varje köp.
För att börja tjäna poäng behöver du handla för minst 1000kr totalt under en och samma kalendermånad.
När du når den gränsen tilldelas du 1000 poäng. Därefter fortsätter poängen att öka med varje ytterligare tusenlapp du handlar för under samma månad.
Från 6 000 kr får du 5 000 bonuspoäng för varje tusenlapp du handlar för. Det motsvarar 5 % när du använder bonusen till en värdecheck.


Här är en länk till vår informationssida gällande poängsystemet:
https://www.coop.se/medlem/bli-medlem/coop-poang/
 
Toppen