Kabinpersonalen är ansvarig för säkerheten i kabinen. Om dom säger att en förutsättning för att få åka med är att du stänger väskan så är det väl inget konstigt? Varför uppfattar du det som hotfullt?
Ack ja, det är en konst att kommunicera väl. Inte bara innehållet utan också formen spelar stor roll. En definition på en diplomat: en diplomat kan be dig dra åt helvete på ett sätt som får dig att längta dit.
Om det Vaniljvodka skriver stämmer, har ju flygvärdinnan uppträtt oproffsigt och rent oförskämt även OM hon haft rätt i sak, så jag förstår inte hur någon kan anse att hon agerat korrekt utifrån det vi vet. Det låter inte som någon som bara velat att allt går korrekt till, utan en som med förhöjt kontrollbehov varit på väldigt dåligt humör och låtit detta gå ut över en kund. Jag är verkligen med på att regler ska följas på flygplan, men en tax som tittar upp med huvudet ur en väska känns inte som något som rimligtvis kan störa någon såvida den inte skäller järnet.
"Man kan tycka att hon borde säga till lite vänligare första gången".
Eh, ja. Tycker du inte att det är orimligt att man hotar med att slänga av nån av planet det första man gör så kräver du uppenbarligen inte mycket av dina medmänniskor.
Nej, hon kunde inte veta hur pass väluppfostrad vår hund var, men bör man ta för givet att jag kommer låta den springa runt i kabinen (något jag aldrig sett några andra hundar göra på nån resa) bara för att hans huvud sticker upp (han kan alltså inte ta sig ut på egen hand)?
Skrev jag nånstans att jag sa nåt till henne om att han var snäll? Och vad har det med saken att göra huruvida du har blivit biten av hundar förut? Den här hunden väger 4kg och sitter alltså instängd i en väska, skulle han vilja bita flygvärdinnan så skulle han inte ha en chans.
Och apropå att dra folk över en kam, så är du alltså precis som flygvärdinnan eftersom du tycker att ALLA hundägare är likadana och att det inte går att lita på dom.
"Att ingen sagt till er tidigare innebär bara att flygvärdinnan gjort fel eller kanske snarare inte upptäckt att ni haft luckan öppen."
Var du där de gångerna eller? De märkte det. Alla flygvärdinnor har tidigare sett att vi haft hund med och ingen har reagerat på att huvudet stack ut.
"Som sagt kunde hon varit vänligare första gången men stänger ni den inte då är det inte så konstigt att hon ryter till."
Från bakre galleyn till sista stolen är det alltså ca 1 meter. Jag hinner alltså knappt sätta mig förrän hon är framme igen med sin otrevliga stil.
Herregud vad du tar åt dig, frågan är vem som är otrevlig här egentligen.
Hon skulle varit trevligare men annars har hon agerat helt korrekt, du verkar ha svårt att se saker ur andras ögon.
Hela din inställning bygger på att du anser att alla borde förstå hur väluppfostrad din hund är. Du skriver saker som "det har gått bra förut" och "skulle han vilja bita flygvärdinnan så skulle han inte ha en chans.". Du måste väl ändå förstå att flygvärdinnan omöjligt kan avgöra om detta stämmer eller inte? Jag har själv varit med på en flight där en hund sprang ur sin väska och viss kalabalik uppstod, det är både en säkerhetsrisk och olägenhet för de andra passagerarna.
"Och apropå att dra folk över en kam, så är du alltså precis som flygvärdinnan eftersom du tycker att ALLA hundägare är likadana och att det inte går att lita på dom"
Här har vi det stora problemet med din inställning. Man MÅSTE dra alla hundägare över en kam vid sådana här tillfällen, eller hur menar du att vi ska göra? "Vi ger alla en chans och sen blir vi arga först efter att hunden rymt"?