Homer
Medlem
Det är såhär därför att 1 kr inte är 1 kr.
Det är skillnad på 1 kr som SAS ska betala i olika flygskatter på en poängbokning och 1 kr i flygbiljettsvärde där SAS säljer biljetten med viss marginal.
Vi hittar på, för argumentets sak på, att en flygbiljett säljs av SAS med 50% marginal.
Om man då ska betala 1000 kr i flygskatter på en poängbiljett så är det 1000 fysiska kronor, riktiga pengar, som ska betalas ut från SAS bankkonto. Om en värdecheck på 1000 kr används till detta, har SAS inte gjort någon ”vinst” genom att ge ut en voucher utan endast fått behålla kapitalet längre tid.
Om man istället ska köpa en vanlig flygbiljett och betala med en värdecheck på 1000 kr så finns det, i vårt exempel, 50% marginal inbyggt vilket gör att inte bara har SAS fått behålla kapitalet längre - de ”tjänar” också halva beloppet som blir en bokföringsteknikalitet och inte reda pengar som lämnar bankkontot.
Därför är det skillnad, ur SAS synvinkel, på 1 kr och 1 kr till staten. Eftersom de helt styr värdecheckens regler för användning kan de därför glatt ge ut den - väl medvetna om att den bara kan inlösas för hos SAS försålda varor och tjänster. De vet att en viss procent kommer tillbaka som marginal och behöver därmed inte utbetalas i reda pengar.
Ja det är ju solklart, men min fråga handlade om det någonstans i de offentliga regler står någonting om begränsningar för användandet,
som snubben på kundtjänst hävdade?
Kan användas för att köpa resor och tilläggstjänster är det enda jag hittar
Jag betalade skatter och bokingsavgifter med voucher (som jag fått med anledning av en nedgradering tidigare) för mig och grabben när jag bokade vår *A till Tokyo. Detta var i juli.
och jag använde en i mitten av augusti, men när jag nu ville ändra bokningen och
avgifterna var 6(sex) kronor per person högre var jag tvungen att betala detta med kreditkort.
Det här kanske inte spelade så stor roll tidigare, men det lär väl vara rätt många som har vouchers nu och någon
hos SAS har upptäckt att det går att spara pengar på att strama åt reglerna.
Last edited: