Turkish Airlines beställer nya flygplan (Airbus A330)

Då kanske jag slipper A321 till London nästa gång data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Bolaget ökar verkligen enormt!
 
Palazzi skrev:Då kanske jag slipper A321 till London nästa gångBolaget ökar verkligen enormt!Klicka för att utvidga...


Det har även ryktats att dem är intresserade av 748:an och a380:in så dem gör verkligen sitt bästa för att expandera.
 
Med dessa nya beställningar så kommer de att få ca 38 nya A330s och 15st 777. Det kanske behövs för deras long haul satsning til tex Caracas, Havana, Mexico mm... Frågan är återigen om och hur IST kommer kunna hantera denna tillväxt.
 
Ja de växer så det knakar, hoppas bara IST hänger med. Ryktas väll om en ny flygplats men det lär väll dröja flera år
 
PYRZ skrev:Med dessa nya beställningar så kommer de att få ca 38 nya A330s och 15st 777.Klicka för att utvidga...
10 av dessa 38 A330-300 är redan levererade men 18 A330 och 15 B777 till inom de närmaste åren kommer definitivt erbjuda kapasitet för många nya linjer. Gissningsvis så kommer de också ersätta de 7 A340 där de äldsta redan är 20 år...
 
Jag undrade om var de pengarna kommer ifrån, men kanske är det här svaret?


(Händelsen var tre år sedan dock)




[video=youtube;ikEH3RVGOOw]http://www.youtube.com/watch?v=ikEH3RVGOOw[/video]
 
Det har länge talats om att TK ska beställa 150!!! nya flygplan och nu har det för första gången skrivits om vilka plan det rör sig om:

- 125st A320 (F**N, då blir det bara A320 inom Europa)

- 15st A350 (väntade)

- 6 till 10st A380 (WOW!!)



Länk till nyhet (på franska): (Airbus discute d'une commande de 150 avions en Turquie-ministre, Actualités)



Både A380 & A350 klarar också med lätthet IST-PER (Perth) vilket har diskuterats ett tag. A350-900R har också, som första flygplan kapacitet att flyga från Europa till Sydney/Melbourne.
 
Rykten har pågått länge att TK ska lägga en stor beställning, speciellt efter att Pegasus (PC) beställde 100st A320neo och A321. Det återstår att se om det blir Airbus eller Boeng som kammar hem denna beställning.



Det blir intressant att se om det blir A380 eller 747-8 data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Turkish är smarta som utnyttjar sitt geografiska läge med direktflighter till Australien. Kul att se TK satsa!
 
Nu verkar direktflygen till Australien krypa närmre. Redan nästa år kan det bli aktuellt med Istanbul-Sydney med 777-300ER/777-200LR.



Samtidigt kan man snart glömma riktiga business-säten inom Europa. TK bygger nu om flera A330 + 340 för att anpassas för Europaflyg. Samtidigt är alla nya beställningar för Europaflyg av typen A320.



Flygtorget » Flygnyheter » Notiser » Turkish Airline planerar direktflyg Istanbul - Sydney



Sträckan IST-SYD är aningen kortare än SQ21 Newark-Singapore som idag är världens längsta flygning. I.o.m att SQ21 läggs ner i November blir Turkish nya linje troligen den längsta i världen. Var beredd på en flygning på mellan 18-19h.... Det är nog C-klass som gäller! data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Back
Top