coclol
Medlem
Man kan väl ha flera linjer till NYC om det finns underlag nog från ARN. Men att hålla på och dutta runt av rättviseskäl är befängt.Även dags att fasa ut 903?
Man kan väl ha flera linjer till NYC om det finns underlag nog från ARN. Men att hålla på och dutta runt av rättviseskäl är befängt.Även dags att fasa ut 903?
Även dags att fasa ut 903?
Lät lite som du satt på förhandsinfo.Man kan väl ha flera linjer till NYC om det finns underlag nog från ARN. Men att hålla på och dutta runt av rättviseskäl är befängt.
Det var väl "charmigt" förr nä det fanns ett par från varje land ombord, men detta eviga flygande runt av personal och spridande runt av destinationer av rättviseskäl skapar en tröghet och ineffektivitet. Det torde finnas många synergier med såväl flygande personal, service personal, reservdelar och matarnätverk att konsolidera kring den mest lämpliga hubben.Är det så att ARN är lika dåliga på att hantera flygbolagen som de är på att hantera paxen? Man verkar ju ha genomgående problem överallt.
Men ja, som @coclol sa ovan - Att dutta runt av rättviseskäl är löjligt. Håll nu fingrarna borta från SAS låt dem tackla marknaden så gott de kan.
Lät lite som du satt på förhandsinfo.
www.bild.de
Norwegian hade väl exakt samma problem när de flög till Dubai?Här är en relevant artikel angående Eurowings flygande till Dubai (ja, jag vet det är Bild...). Det noteras att med Irans luftrumsstängning och med vindarna som är starka vintertid, så fixar inte A320 distansen till Dubai utan man får tanka i Grekland eller Turkiet på vägen. Nu rör detta flyg från Berlin och Stuttgart vilka både är lite närmare Dubai än Köpenhamn är. Det noteras att om man flyger halvtomt så kommer man fram. Det känns ju sådär att SAS tycker det är värt att satsa på? Även Condor har problem tydligen.
Debakel i Berlin
![]()
Passagiere sind die Leidtragenden: So trickst Eurowings bei Dubai-Flügen
Eurowings-Flüge nach Dubai verlängern sich durch Tankstopps. Passagiere betroffen. Kommt eine Entschädigung?www.bild.de
Debakel från Stuttgart:
![]()
11 Hours Late and Two Diversions: Eurowings Flight Derailed By Iranian Airspace Closure
The air over Tehran is unsafe again.simpleflying.com
GOT kan väl bli Skandinaviens nya Frankfurt om man bygger en till bana!Den här diskussionen om CPH vs ARN återkommer hela tiden. Kanske borde ha en samlingstråd typ "Diskussion om Köpenhamn, Oslo, Stockholm som hubb för SAS"?
Äntligen någon som fattar !! varför bara en bana, vi bygger 5 och tar matar trafik från Paris och AmsterdamGOT kan väl bli Skandinaviens nya Frankfurt om man bygger en till bana!