Xilan
Medlem
Dom berättade också att man kunde sova på Arlanda och köpa billiga biljetter om det fanns lediga stolar på långflygen, finns det verkligen idag?
Jag undrar just hur aktuell den informationen är.
En vän jobbade tidigare på en av "de stora" i Sverige. Enligt honom var den klassiska sista minuten-resan när planet var slutsålt men när alla inte hade kommit till flygplatsen och checkat in när incheckningen stängde. Om de i den situationen hade en eller flera personer som satt i terminalen med packad väska, kunde de naturligtvis hellre plocka med dessa för ett antal hundralappar än att låta sätet vara tomt.
Dock har idag många resenärer försäkringar med någon slags "komma-ikapp-resan-garanti". Flygbolaget kan därför inte plocka med sig extra folk som köper en sista minuten tur och retur, eftersom de riskerar att stå där med ett överbokat plan en vecka senare.
Dessutom tror jag utan veta att det faktum att de flesta idag bokar via nätet gör att prissättningen ser annorlunda ut. Researrangörerna har givetvis väldigt bra koll på vad som folk söker på och i vilken omfattning och kan justera priser därefter.