Fiskgjusen
Medlem
Kul att SAS satsar på både en guldlounge och en SAS Lounge. Hade nog sett för mig att denna skulle funka lite mer som gamla inrikesloungen.
Förstår hur du menar, men vad blir det åtalbara brottet ? Smuggling? ”Införsel av olovligen inköpt skattefri produkt utan att ha lämnat landet”?Så kan man göra, men du begår även brott i sådana fall.
Fast den är ju lovligen inköpt eftersom jag hade boardingkort och biljett till utanför EU samt (i alla fall i inköpsögonblicket) intentionen att lämna landet, även om jag ändrade mig direkt efteråtFörstår hur du menar, men vad blir det åtalbara brottet ? Smuggling? ”Införsel av olovligen inköpt skattefri produkt utan att ha lämnat landet”?
Därav min fråga till Igelkotten.Fast den är ju lovligen inköpt eftersom jag hade boardingkort och biljett till utanför EU samt (i alla fall i inköpsögonblicket) intentionen att lämna landet, även om jag ändrade mig direkt efteråt
Man får väl inte lov att beträda flygplatsen (Air side) utan avsikt att flyga. Exakt vad brottet heter vet jag dock inte.Förstår hur du menar, men vad blir det åtalbara brottet ? Smuggling? ”Införsel av olovligen inköpt skattefri produkt utan att ha lämnat landet”?
Det är en intressant fråga. Det är ju smuggling om man kommer från utlandet och inte betalar för det som inte uppfyller villkoren för gratis införsel (exv. att man har mer med sig än kvoten, eller att man varit borta mindre än 20 timmar). Men nu passerar man ju faktiskt inte gränsen...Förstår hur du menar, men vad blir det åtalbara brottet ? Smuggling? ”Införsel av olovligen inköpt skattefri produkt utan att ha lämnat landet”?
Hinner inte googla nu, men visst fanns det en snubbe i Kina som hade satt det i system och hängde i loungen ganska många dagar, tror det rörde sig om månad/er.Eller fullt avbokningsbar som sedan avbokas när du i loungen inser att ni inte alls kan ut och resa?
Inte bara kina. Han var kanske först, men fler har följt efter.,Hinner inte googla nu, men visst fanns det en snubbe i Kina som hade satt det i system och hängde i loungen ganska många dagar, tror det rörde sig om månad/er.
Skattefri alkohol som säljs på svenska flygplatser är avsedd till resenärer som lämnar EU. För att föra in skattefri alkohol till Sverige behöver man anlända med kommersiellt flyg till Sverige (eller tillämpa 20-timmarsregeln vid båtresa).Förstår hur du menar, men vad blir det åtalbara brottet ? Smuggling? ”Införsel av olovligen inköpt skattefri produkt utan att ha lämnat landet”?
Mm, men här är det varken fråga om export eller import.Skattefri alkohol som säljs på svenska flygplatser är avsedd till resenärer som lämnar EU. För att föra in skattefri alkohol till Sverige behöver man anlända med kommersiellt flyg till Sverige (eller tillämpa 20-timmarsregeln vid båtresa).
”Tricket” som diskuteras har troligen aldrig prövats av domstol men i Åklagarmyndighetens rättsliga vägledning om smugglingsbrotten står det rätt klart:
Visa bifogad bild 162437