Förstår inte riktigt varför man ska åka i plus mellan Arlanda och Visby. Testade detta idag och jag fann ingen fördel. Boarda sist eftersom plus är längst bak och ingen servering trots att det står så i bokningen. Hursomhelst en trevlig dag på ett soligt Gotland.
Arlanda-Visby har en planerad flygtid på 50 min. Går oftast betydligt snabbare. Men håller med om att de kunde servera något mer än bara en slät kopp kaffe. Hade varit ett enkelt sätt att charma alla tveksamma gotlänningar som fortfarande drömmer om Bromma.
Har man inte status så är väl flygplatstjänsterna det som är behållningen - fast track och lounge. O i såklart om man behöver flexibel biljett, det finns väl inte i go.
Yes, kan bekräfta. Åkte över i fredags kväll och kunde njuta av en god öl. Satt jämte en mycket trevlig 'lokal' SAS-flygvärdinna på väg hem och hon berättade att enda anledningen till att snacksvagnen är tillbaka är idogt tjat från kabinbesättning och frekventa resenärer. Så bra jobbat på er!