Senaste nytt

SAS meny på longhaul

Nu var det ett tag sedan jag flög SAS business long haul, men baserat på de rapporter som jag har läst på sista tiden så verkar några av rätterna både för och varmrätter vara desamma som man serverar inom Europa. Inget fel med det, men en ganska intressant observation. Både ankan och lax/krabbtartaren. Likaså efterrätt och ostarna.
 
Sen har SAS två andra flightnummer från BKK. Första på dagen är SK976 som avgår vid 09:00 tiden och sen SK978 som avgår sen kväll efter 22:00.
Är det någon som har flugit SK976 från BKK och har koll på vilka serveringar som körs och ungefär när? Det avgår 09.05 så det betyder att det inte är frukost om jag tolkar det rätt?

Tänker att vi ska försöka få i oss lite frukost i någon lounge (AF? SilverKris?). Men blir ju lite dålig timing om det serveras full lunch kl 10..

Vi flyger Premium hem och inte Business
 
Är det någon som har flugit SK976 från BKK och har koll på vilka serveringar som körs och ungefär när? Det avgår 09.05 så det betyder att det inte är frukost om jag tolkar det rätt?

Tänker att vi ska försöka få i oss lite frukost i någon lounge (AF? SilverKris?). Men blir ju lite dålig timing om det serveras full lunch kl 10..

Vi flyger Premium hem och inte Business
SK976 har lunch efter takeoff. Finns macka under inbetween och snacks, Hot dinner/Lunch Ca 2h innan landning i C och Y+ och kall mat i M

+1 på den. Åker den 23:e samma rutt.
Samma menyer i alla fall januari ut

11-12h är lite same same om du frågar mig. Senaste LAX och BKK flighterna (västerut) hade likvärdiga flygtider.

Men fullt möjligt de kör annat koncept, men inget jag skulle räkna med.
Skillnad på flygen till/från ICN/HND jämfört med BKK om man tittar flygtid. Skiljer rejält i flygtid på dessa flyg. Konceptet behöver inte vara lika dant på alla flyg från Asien.
Sas kör med koncepten på serveringarna Skandinavien - Amerika och Skandinavien - Asien
 
”Spring menu” från Chicago till Köpenhamn, i ett för mig nytt format med flikar.

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
 
Skall flyga till Washington om en vecka och junior börjar ställa frågor vad det blir för mat. Kan man hitta menyerna på SAS hemsida som hos Lufthansa? Eller är det någon här som vet?
 
CPH-IAD SK925 (321LR) 28 FEB 2026

Instämmer med Fredah upplevelse. Menyn ombord är inte samma som gick att välja i appen.

Hade valt fisk och det var inte lastat.

Intryck. Föredrog den tidigare layouten och färgsättningen av menykorten.

Förrätten med räkorna var väldigt god. Varmrätten var helt okej. Upplever att det blivit lite snålare än tidigare med ost under dessert serveringen. I detta fallet fick jag också samma sylt från desserten till osten. Orkade dock inte säga till crew om detta då de upplevdes stressade under serveringen.

Menu 01.jpg

Menu 02.jpg

Menu 03.jpg

Menu 04.jpg

Menu 05.jpg

Starter.jpg

Main.jpg

Dessert.jpg
 
Toppen