Känns ganska oseriöst av SAS att flyga med en sjuk pilot från LAX till Skandinavien. Antingen är man frisk och kan flyga som planerat, eller så är man sjuk och ska inte flyga alls.
Det är väl just därför planet måste ner i Oslo, för att den sjuka piloten inte skall flyga. Vari ligger det oseriösa från SAS sida?Känns ganska oseriöst av SAS att flyga med en sjuk pilot från LAX till Skandinavien. Antingen är man frisk och kan flyga som planerat, eller så är man sjuk och ska inte flyga alls.
Jag som var otydlig. De ska ha 3 piloter. En blev sjuk på vägen hit om jag förstod det rätt så det är bara två på denna flygning och då kan de få problem med arbetstiden. Den verkar räcka till Oslo men tveksamt till Stockholm.Känns ganska oseriöst av SAS att flyga med en sjuk pilot från LAX till Skandinavien. Antingen är man frisk och kan flyga som planerat, eller så är man sjuk och ska inte flyga alls.
Förstår.Jag som var otydlig. De ska ha 3 piloter. En blev sjuk på vägen hit om jag förstod det rätt så det är bara två på denna flygning och då kan de få problem med arbetstiden. Den verkar räcka till Oslo men tveksamt till Stockholm.
Det kanske var därför de först gick ut med inställt flyg. Det som var mindre bra i det här var olika besked beroende på var man frågade eller letade. Nu hoppas vi på medvind.Kan også trøste JohanA med at reglementet i luftfarten er såpass strengt at ingen kan tvinges til å jobbe når de er syk, da hadde hele SAS' flåte stått på bakken før vi hadde snudd oss. Ingen er så dum at de bryter loven, hvis det ikke gikk an å finne alternative løsninger hadde man måttet kansellert hele flyvningen. Så enkelt er detHeldigvis!
Även Miami har 3 piloter, åtminstone inaugural flighten.Alt på vestkysten: 3 piloter.