Senaste nytt

SAS fears European airline routes to Asia could disappear

Samtidigt hävdar Air France - KLM att det är billigare för dem att undvika ryskt luftrum jämfört med de höga avgifterna för överflygning som Ryssland tar för att nyttja deras luftrum.
 
Finns inget som säger att denna avgift är lika för alla bolag.

Tror ni avgiften är bolagsberoende eller landsberoende eller gemensam för hela EU? Jag är ganska övertygad om att överflygningsavtalen med Ryssland var bilaterala per land men funderar på om EU har sett till att få till ett (1) avtal?

Men förutom avgifterna spelar mycket annat in, exempelvis bränslepriser coh som i Finnairs fall möjligheten att nyttja ett plan för en flygning till Japan och Kina. Nu krävs 1,5 plan och tusan så mycket mer bränsle. Så Finnair betalar nog "gärna" avgiften med Air France-KLM inte har lika mycket att vinna på överflygningen kontra att flyga runt.
 
  • Gilla
Reactions: hco
Toppen