Men visst måste man väl kunna lita på att Tallinn ser alla vouchers?Trodde jag hade två vouchers, men när jag pratade med dem visade det sig att jag bara hade en som jag fick i Juni i år. Trodde jag hade en jag behövde boka idag. Har inte hittat någonstans var man kan se vilka vouchers man har och när de går ut.
Jag är lite orolig att hon har fel och att jag verkligen har en som går ut idag.
Om man har två vouchers, dyker det upp två här då?
Ser du bara en även om du försöker boka för fler än två personer?Jag ser bara en voucher när jag ska boka på SAS men har triggat den andra redan i somras, har blivit försäkrad här på forumet att så ofta är fallet (dvs visas fel) så har inte bemödat mig ringa kundservice för att fråga. BC vet ju som bekant bäst.
Då kanske jag bara har en trots allt. Kommer bara upp en när jag har fyra personer i bokningen och sidan säger ifrån om jag försöker klicka i den vouchern som syns och säger att den bara är giltig för två.Ser du bara en även om du försöker boka för fler än två personer?
För jag ser bara en om jag bokar 1-2 personer, men två om jag har 3-4 personer i bokningen.