Senaste nytt

San Francisco 15 februari 2017

Vad händer i stan detta datum som gör att "alla" hotell i centrala delarna är fullbokade?
SF Beerweek drar inte så mycket folk. Ska tydligen vara någon RSA konferens också i Moscone Center som jag antar drar en del
Cybersecurity Conference - US 2017 | RSA Conference

Har insett att det kommer bli väldigt dyrt att bo där 1 natt innan man drar vidare.
På Hotelscombind.se finns det 3 st trestjärnigt hotell i San Francisco som kostar ca 1.300-1.400 SEK per natt.


https://www.hotelscombined.se/Hotel...3=true&scroll=88&HotelID=&mapState=expanded=0
 
Går ju att bo på flygplatsen och ta Bart till centrum, Staybridge ligger ett stenkast från en station.
Absolut, Uber kostar typ 25 enkel från flygplatsen. Men dyrt där också, fanns dock bra points + cash att boka. Inte helt hundra ännu vart jag ska vara mer än att flyga in till SF.
 
Det kan ju slumpa sig att flera saker råkar sammanfalla. Veckorna 7-9 är sportlovsveckor och det är väl inte orimligt att många köpte kampanjbiljetter till San Francisco med SAS under 70-års jubileet för ett par månader sedan.
 
Toppen